32 kursiyer sertifikaları aldı

Deney Hayvanları Kullanım Sertifikaları Sahiplerini Buldu.

Deney Hayvanları Kullanım Sertifikaları Sahiplerini Buldu.

Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı’na katılan 32 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. uskudar_universitesi_deney_hayvanlari_sertifika1 Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sadece akredite laboratuvarlara verdiği izinle yapılan Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı, Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde 22 Haziran - 03 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) ve bünyesinde kurulan Üsküdar Üniversitesi Deneysel Araştırma Birimi (ÜSKÜDAB) 2013 yılında faaliyete geçmesine rağmen kısa sürede önemli bir aşama kaydetti ve ilgili Bakanlıktan 2014 yılında ruhsat alarak akredite oldu. Ruhsat sayesinde sertifika eğitimi vermeye hak kazanan NPFUAM ve ÜSKÜDAB tarafından düzenlenen eğitim programı, Prof.Dr. Tayfun Uzbay’ın başkanı olduğu Üsküdar Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu’nun gözetimi ve denetimi altında gerçekleşti. uskudar_universitesi_deney_hayvanlari_sertifika Kursa eğitici olarak kurumlardan da akademisyenler eğitici olarak katıldı. 80 saatlik program, teorik ve pratik eğitimi kapsadı.

TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİM VERİLDİ İlk hafta teorik, ikinci haftası tamamen pratik uygulamalar şeklinde gerçekleşen eğitim programında adaylar deney hayvanları ile çalışma prensipleri, deneysel hastalık modelleri, etik değerler ve araştırma yöntemleri  gibi konularda teorik ve bizzat kendileri uygulayarak pratik eğitim aldılar.

BAŞARILI OLANLARA SERTİFİKA VERİLDİ

Program sonunda yapılan sınavda başarılı olan 32 aday, düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Kursu başarı ile tamamlayarak sertifikaya sahip olanlar, deney hayvanları üzerinde çalışma yetkisi ve hakkı elde ettiler. Ayrıca deney hayvanlarını içeren projelerde yürütücü ve yardımcı araştırıcı olabilecekler.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2015