4 ölümcül hastalığı yendim, hayatımı resetledim

Buıgüne kadar Hepatit B, Hepatit C ve lösemi hastalıklarını yenen ve 20 yıldır diyaliz tedavisi gören 35 yaşındaki Oktay Özden, annesinin böbreğiyle yaşama tutundu. Özden, "Hayatımı resetledim. Şimdi gönlümce patates kızartması yiyip kana kana su içeceğim" dedi.

Buıgüne kadar Hepatit B, Hepatit C ve lösemi hastalıklarını yenen ve 20 yıldır diyaliz tedavisi gören 35 yaşındaki Oktay Özden, annesinin böbreğiyle yaşama tutundu. Özden, "Hayatımı resetledim. Şimdi gönlümce patates kızartması yiyip kana kana su içeceğim" dedi.

hayatreset1978 yılında böbrek yetmezliği teşhisiyle Ankara’da özel bir hastaneye yatan Oktay Özden, 1993 yılından itibaren aralıksız olarak 20 yıl diyaliz tedavisi gördü. Bu süreçte başta lösemi olmak üzere Hepatit-B ve Hepatit-C hastalıklarıyla da mücadele eden Oktay Özden’in yapılan son kontrollerinde lösemi ve hepatit bulgusuna rastlanmayınca böbrek nakli olmasının önünde herhangi bir engel kalmadı. Oğlunun yıllar içinde gözünün önünde erimesine seyirci kalmak zorunda kalan 60 yaşındaki Müfide Özden, böbrek nakli konusunda herhangi bir engel kalmayınca, seve seve bir böbreğini oğluna vermeyi kabul etti. Önceki gün Antalya’daki Medicalpark Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde yapılan operasyonla anneden alınan böbreğin nakledildiği Oktay Özden, sağlığına kavuştu. Hayatını resetlediğini söyleyen Oktay Özden, sağlığına yeniden kavuşmuş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Tedavi boyunca moralini çok yüksek tuttuğunu ve bunun faydasını gördüğünü söyleyen Özden, "Bundan sonra sağlıklı bir insan olarak yaşayacağım. İlk yapmak istediğim şey bol bol su içerek patates kızartması yemek. Bunları hastalığımdan dolayı hiçbir zaman tam olarak gerçekleştiremedim" dedi. Oktay Özden’e titizlikle bakmasının ödülünü geçen yıllarda Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde ’yılın annesi’ seçilerek alan Müfide Özden ise oğluna ikinci kez hayat vermekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "20 yıl boyunca her tuvalete gittiğinde arkasından giderdim. Şimdi de peşinden gidiyorum. Tuvaletini rahatça yapabildiğini görmek bile beni mutlu ediyor. Allah herkese sağlıklı bir hayat nasip etsin" diye konuştu. Operasyonu gerçekleştiren Medicalpark Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, hastasının biyolojik testlerde lösemi ve hepatit virüslerini taşımadığını tespit ettikten sonra nakle karar verildiğini söyledi. Organ naklinin diyalize hiç girmeden yapılmasının en doğrusu olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Demirbaş, "Ancak bu hastamızda bu mümkün olmadı. Çünkü lösemi hastasının nakil olması mümkün değil. Bu nedenle Oktay önemli bir hastamız konumunda. 4 önemli hastalığı yenerek bizi de şaşırttı. Yaptığım araştırmada böyle bir kayıt görmedim. Bu nedenle Oktay dünyada bir ilk olarak örnek teşkil ediyor" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2013