40 yıl içinde tüm Amerikalılar obez olabilir

Amerikan halkının üçte ikisinin şimdiden obez olduğu, bazı gruplarda obezite oranlarının çok daha yüksek çıktığı belirtiliyor.

Genetik ve psikolojik açıdan mümkün görünmese de edinilen verilerin, son 30 yılın eğilimlerinin ısrarla sürdürülmesi halinde 40 yıl içinde her bir Amerikalının obez olabileceği bildirildi.

NEW YORK - Son 30 yılın eğilimlerinin sürmesi halinde 40 yıl içinde her bir Amerikalının obez olabileceği bildirildi. Hükümetin fon sağladığı araştırmayı yürüten Sağlık Hizmetleri ve Kalitesi Araştırma Merkezinde görevli Doktor Lan Liang, bu bulgunun genetik ve psikolojik açıdan mümkün görünmese de edinilen verilerin, son 30 yılın eğilimlerinin ısrarla sürdürülmesi halinde sonucun bu olacağını gösterdiğini söyledi.

Amerikan halkının üçte ikisinin şimdiden obez olduğunu, bazı gruplarda obezite oranlarının çok yüksek çıktığını belirten Liang ve çalışma arkadaşları, Afrika kökenli Amerikalı kadınların yüzde 78’inin şu anda aşırı kilolu olduğunu belirtti.

Sonuçları Obesity dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, hükümetin 1970’lerle 2004 yılı arasında topladığı verilerden faydalanıldığı kaydedildi.

Araştırma, son 30 yılın eğilimlerinin sürmesi halinde 2030 yılına kadar Amerikalı yetişkinlerin yüzde 86’sının, 2048 yılına kadar da tüm Amerikalı yetişkinlerin en azından hafif biçimde aşırı kilolu olacağını gösterdi.

Kilo probleminin, en yaygın olarak Afrika ve Meksika kökenli Amerikalılarda görüldüğü, 2034 yılına kadar tüm siyahi kadınların, Meksika kökenli kadınların da yüzde 90’undan fazlasının aşırı kilolu olabileceği belirtildi.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=892402&Date=11.08.2008&CategoryID=79


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.