500 MİLYON KİŞİDE RUHSAL SORUN VAR

500 MİLYON KİŞİDE RUHSAL SORUN VARProf. Dr. Ercan Abay: Dünyada 500 milyon kişi ruhsal rahatsızlık yaşıyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, dünyada 500 milyon kişinin ruhsal rahatsızlık yaşadığını iddia etti.

Abay,  ruhsal rahatsızlığın yoğun olmasına rağmen, tedavi için sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısının oldukça düşük olduğunu söyledi.

Dünyada yeti yitimine neden olan on hastalıktan beşinin ruhsal hastalık olduğuna değinen Abay, şöyle konuştu:

“Dünya'da ruhsal rahatsızlık, yaklaşık 500 milyon kişide bulunuyor. Bu, 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek ruhsal sorunu olduğunu ve 4 kişiden birinin ise yaşamının bir döneminde ruhsal rahatsızlıktan etkilendiğini gösteriyor. Bu rakamlar ülkemiz için de geçerlidir. Ruhsal rahatsızlık bu kadar yaygın olmasına karşın, rahatsızlığı olan her 7 kişiden ancak biri sağlık kuruluşuna tedavi için başvuruyor.”

Tedaviye başvurunun az olması nedeniyle ruhsal belirtilerinin tanınmaması, tedavisi olduğunun bilinmemesi, doktora ulaşma zorluğu veya maddi imkansızlık ve toplumda ruhsal rahatsızlıklarla ilgili var olan ön yargı ve damgalama nedeniyle başvurmaya çekinme gibi etkenlerin rol oynadığını bildiren Abay, ruhsal rahatsızlıklara yol açan pek çok etken olduğunu, bu etkenler arasında yer alan genetik etkenleri azaltmaya yönelik çabaların henüz yeterli olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Abay, yoksulluk, kötü yaşam koşulları, savaş, işkence, afet gibi travmalar, sağlık ve sosyal güvencenin olmayışı, zorunlu göç, ayrımcılık, ırkçılık gibi faktörlerin de ruhsal hastalıklara yol açabileceği ve var olanları da ağırlaştırabileceğinin bilindiğini hatırlattı.

KAYNAK AYRIMI YETERSİZ

Ruhsal hastalıkların yaygınlığına karşın, ülkemizde ruh sağlığına ayrılan kaynakların yetersiz olduğuna dikkat çeken TÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Abay, şunları dile getirdi:

“Yatak sayısı, olması gerekenin onda biridir. Bu açıdan, Avrupa ülkeleri arasında son sırada yer almaktayız. Ülkemizde 100 bin kişiye düşen ruh hekimi sayısı olan 1.6, dünya ortalamasının yarısı, Avrupa ortalamasının ise altıda biridir.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.