67 bin kişi evliliği öğrendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sağlıklı evlilikler ve mutlu aileler için düzenlediği eğitim programları kapsamında 63 bin 475 kişiye “evliliği”, 91 bin 320 kişiye ise “aileyi” anlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sağlıklı evlilikler ve mutlu aileler için düzenlediği eğitim programları kapsamında 63 bin 475 kişiye “evliliği”, 91 bin 320 kişiye ise “aileyi” anlattı. evlilikBakanlığın Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, toplumda sağlıklı evliliklerin ve mutlu ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yürütülüyor.

Bunlardan birisi olan Aile Eğitim Programı (AEP) ve Evlilik Öncesi Eğitim Programıyla ülke genelinde toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışılıyor. Sağlıklı, mutlu ve sorun çözme becerisine sahip ailelerin oluşması doğrultusunda geliştirilen AEP ve çiftlere evliliğe sağlıklı başlangıç yapabilme fırsatı sunan Evlilik Öncesi Eğitim Programı'nı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği yapılarak, son 1 yılda 262 bin kişiye eğitim verildi. Toplum mutluluğunu ve refahını arttırmayı amaçlayan Bakanlıkça geliştirilen eğitim programlarıyla vatani görevini yapan erlerden çeşitli yaş gruplarından çocukları olan öğrenci velilerine kadar geniş yelpazede kitlelere ulaşıldı.

ROMANLAR, MAHKUMLAR DA EĞİTİM ALDI Aile Eğitim Programı kapsamında 5 bin 120 eğitici eğitimi ve 86 bin 200 halk eğitimi olmak üzere 91 bin 320 kişi eğitim aldı. Evlilik Öncesi Eğitim Programı çerçevesinde ise 2 bin 945 eğitici ve 63 bin 475 halk eğitimi olmak üzere toplamda 66 bin 420 kişiye eğitim verildi.

Program kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında imzalanan işbirliği protokolüyle TEB Aile Akademisi'nde 89 bin 260 yetişkin ve 15 bin çocuk olmak üzere toplam 104 bin 260 kişi "Finansal Okuryazarlık" seminerleriyle eğitim aldı. AEP kapsamında ağırlıklı olarak sosyal hizmet merkezlerindeki sosyal ve ekonomik yardımlardan yararlanan ailelere, ebeveynlere, Roman vatandaşlara, denetimli serbestlik altında bulunan mahkumlara, dezavantajlı gruplara, sosyal hizmet merkezlerinde açılan kurslara devam eden kursiyerlere, kurum ve kuruluşların personellerine ve sivil toplum kuruluşları üyelerine yönelik olarak eğitim seminerleri düzenlendi. EĞİTİMDE ER VE ERBAŞLARA ÖNCELİK Evlilik Öncesi Eğitim Programı çerçevesinde evlenmek üzere belediyelere başvuran çiftlere, meslek yüksekokulları ve üniversite öğrencilerine, er ve erbaşlara eğitimlerde öncelik verildi. Doğu ve Güneydoğuda eğitim programları, Kürtçe olarak halka aktarıldı. Bakanlık, eğitim seminerlerinin toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yürütülmesi çalışmalarına devam ediyor. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Şubat 2014Yayınlanma Tarihi:25 Şubat 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.