700 BİN EPİLEPSİ HASTASI VAR

A.A

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, Türkiye'de 700 bin epilepsi hastasının olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Halk arasında "Sara" olarak bilinen epilepsi hastalığıyla ilgili Prof. Dr. Barış Baklan, bu hastalığın başlıca belirtisinin tekrarlayan nöbetler olduğunu, bu durumun her yaşta ve cinsiyette görülebildiğini belirtti.

Epilepsi nöbetinin beyin fonksiyonlarında kısa süreli bozukluğa bağlı olduğunu, nöbetlerin beyin hücrelerinde geçici ve anormal elektrik sinyali yayılması sonucu ortaya çıktığını kaydeden Baklan, beyne ait gelişim bozuklukları, tümörler, beyin kanaması, beyinde hasara neden olabilecek enfeksiyonlar ve daha birçok etkenin epilepsi hastalığının ortaya çıkmasına neden olduğunu dile getirdi.

Epilepside en önemli şeyin tanının konulması olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Baklan, şöyle konuştu:

"Çünkü epilepsi hastası karşımıza nöbet geçirerek gelmez. Arada bir nöbet geçirir, bize anlatır. Şuur kaybı olduğu için yakınları bilgi verir. Anlatılan genelde yeterli değildir. EEG dediğimiz elektro fizyolojik bulgu gerekir. Hastaları hem kamerayla hem de EEG ile aynı anda izliyoruz. Böylece rahatsızlığın beynin hangi bölgesinden kaynaklandığını söyleyebiliyoruz. Bir de yalancı nöbet dediğimiz ruhsal kökenli nöbetler var. Dirençli epilepside son çare cerrahi yöntem demektir. Epilepsi cerrahisi yakın zamanda bizde de olacak. Beyin cerrahlarının yardımı gerekiyor. Bu işe ayrı bir beyin cerrahının ayrılması lazım."

"HER 100 KİŞİDEN BİRİNDE BU HASTALIK VAR"

Epilepside en önemli tedavi yönteminin "ilaç" olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Baklan, hastanın ilaçlarını düzenli olarak kullanmasının önemli olduğuna, dirençli hastaların ise ameliyat edilebileceğine işaret etti.

Epilepsinin hastayı hayattan koparmaması gerektiğini, bu rahatsızlığın herkeste ve her yaşta ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Baklan, “Hastalık doğuştan da ortaya çıkabilir, 65 yaşından sonra da. Toplumun her kesiminde epilepsi hastası var. Her 100 kişiden birinde bu rahatsızlığa rastlanıyor. Türkiye'de 700 bin epilepsi hastasının olduğu tahmin ediliyor. Bu da neredeyse bir büyükşehirin nüfusuna eşittir. Epilepsi hastaları düzgün ilaç kullanırsa, tedavide başarı şansı üçte ikidir” diye konuştu.

EPİLEPSİ "ÜNLÜ HASTALIĞI"

Epilepsi'nin "ünlü hastalığı" diye geçtiğini, tarihte en ünlü epileptik ressamın Vincent Van Gogh olduğunu, Rusların en büyük İmparatoru olan Büyük Petro'nun da deha ve epileptik olduğunu dile getiren Prof. Dr. Baklan, “Napolyon ve Sezar da öyle. Çağımızdaysa sanatçı Elton John aynı hastalıktan tedavi oluyor" dedi.

Epilepsi hastalığıyla mücadelede ve ilköğretim çağındaki hastaların toplum içinde güven kazanmasında, resim yapmanın önemli bir etkisinin olduğunu, bu nedenle Türk Epilepsi ile Savaş Derneği'nin çocuklar için resim yarışması düzenlediğini belirten Baklan, epilepsi hastası çocukların yarışmalarda derece alan eserlerinin DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi girişinde sergilenmeye başladığını, serginin bir ay boyunca açık kalacağını sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.