71 YILLIK EVLİLİĞİN SIRRI: SEVGİ

A.A

Kars'ın Kağızman ilçesine  bağlı Şabanlar köyünden 22 yıl önce Manisa'nın Gölmarmara ilçesine göç eden 71  yıllık evli Sarıdağ çifti, sade yaşamlarındaki mutluluğun sırrını "sevgi" sözcüğüyle  ifade ediyor.

Kardeş çocukları olan Yusuf ve Güvercin Sarıdağ, yaşam hikayelerini evliliklerinden 8 çocuk, 43 torun, 73 tanede de torun  çocuğuna sahip olduklarını, 71 yıllık beraberliklerinde hiç kavga etmediklerini,  birbirlerini bugüne kadar hep sevdiklerini söyledi.

Kendisinin 100, eşinin ise 102 yaşını doldurduğunu bildiren Güvercin  Sarıdağ, nüfusa geç yazdırılmaları nedeniyle kayıtlarda 92 yaşında göründüklerini  belirtti.

Gençken bol peynir, tereyağı ve et tükettiklerini; çok çalıştıklarını,  kötü alışkanlıklardan uzak durduklarını kaydeden Güvercin Sarıdağ, doktora  gittiklerinde bu kadar uzun süre nasıl sağlıklı kaldıklarının merak edildiğini  aktardı.

Güvercin Sarıdağ, babasının başlık parasını yüksek tutması nedeniyle  Yusuf Sarıdağ ile 4 yıl nişanlı kaldıklarını belirterek, "beyimin babası inek  verdi, davar verdi, para verdi" dedi.

1938 yılında, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği tarihten kısa süre  sonra evlendiklerini ifade eden Güvercin Sarıdağ, düğünlerinin davulsuz,  zurnasız, sessiz ve sade biçimde olduğunu, birlikte geçirdikleri uzun süre  boyunca hiç kavga etmediklerini söyledi.

FEVZİ ÇAKMAK PAŞAYI GÖRMEYE GİDERKEN...
        
Şabanlar Köyünde yaşarken çiftçilik yaptığını anlatan Yusuf Sarıdağ ise,  vatani görevini 1939 yılında Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yerine getirdiğini, bu  döneme ait acı hatırası bulunduğunu söyledi. Sarıdağ, dönemin Genelkurmay Başkanı  Fevzi Çakmak'ın o sıralarda Sarıkamış'a geldiğini duyduklarında, yanına gitmek  için yola çıktıklarını belirterek, anısını şöyle anlattı:

"Gece Kandere mevkisinden geçerken, kar hızını artırdı. Biz orada mahsur kaldık. Bir sığınak bulduk ve sığındık.  Yanımda 2-3 arkadaşım vardı, ayakları donmuş ve üşümüş haldeydiler. Ertesi gün öğleden sonra Fevzi Çakmak yanımıza  geldi. Askerlerin ayakları hep üşümüş ve donmuştu. Biz bir sığınağın içinde  olduğumuzdan korunduk ama dışarıdaki askerlerin kimi çok üşümüş, kimi de donarak  ölmüştü."

Yusuf Sarıdağ, uzun yaşamları içinde torunlarının çocuklarını  gördüklerini belirterek, "Allah ömür verdi ve 3 kuşağı gördük. Bunun için de çok  mutluyuz. Severek evlendik ve bu yaşımıza kadar da hep birbirimizi sevdik. Bir  defa olsun tartışmadık" dedi.

Çiftin oğlu Mehmet Zeki Sarıdağ (55), 8 kardeş olduklarını, anne ve  babasının şu an 43 tane torunu, 73 tane de torun çocuğu bulunduğunu belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.