9-12 yaş arası çocuklar için oyunlar

Çocuğunuz 9-12 yaş arasında mı? İşte onun için en uygun oyunlar. Çocuğunuzu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Çocuğunuz 9-12 yaş arasında mı? İşte onun için en uygun oyunlar. Çocuğunuzu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

9_yas_cocuk09-12 yaş arası dönemde tercih edilen oyunların eskiye oranla daha karmaşık ve detaylı olduğunu vurgulayan uzmanlar, 9-12 yaş arası çocukların ne tür oyunlar oynayabilecekleri konusunda ailelere önerilerde bulunuyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

* Bu dönemde çocuklar kendilerine fırsat verildiği takdirde evde ailece oynanan karmaşık ve kurallı masa üstü oyunlarına katılım gösterebilmeye, video ve bilgisayar oyunlarına ilgi duymaya, karmaşık yapbozlar ve üç boyutlu maketlerle uğraşmaya ve bunlardan keyif almaya başlar.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

* Bu dönemde seçilen oyunlar çocukların sağlıklı gelişimini destekleyebileceği gibi sekteye de uğratabilir. Satranç gibi çocukların bilişsel gelişimini destekleyen ve sorun çözme becerilerini geliştiren oyunlar seçilmeli ve çocuklar bu yönde desteklenmelidir. * Öte yandan şiddet veya korku öğeleri içeren video ve bilgisayar oyunlarına özellikle dikkat etmek gerekir. Bilgisayar veya oyun konsollarının başında denetimsiz ve uzun vakit geçirmeleri çocukların sağlıklı gelişimlerine, okul ve sosyal hayatlarına olumsuz etki edebileceği gibi çeşitli davranış bozukluklarına da yol açabilir. Dolayısıyla oynadıkları oyunların ve bilgisayar başında geçirdikleri vakitlerin bir yetişkin denetiminde olması ve seçilen oyunların yararı olacak şekilde seçilmesi oldukça önemlidir. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.