ACI ANILARI UNUTMAK ARTIK MÜMKÜN

ACI ANILARI UNUTMAK ARTIK MÜMKÜN Jim Carrey ile Kate Winslet'in başrolünü oynadıkları Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmi gerçek olabilecek.

ABD’li bilim adamları kötü anıları silecek bir yöntem bulduklarını açıkladı. Georgia Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde, beyne zarar verilmeden farelerin hafızaları silindi. Belli anıları hızla silebilen bir moleküler mekanizma oluşturan bilim adamları, deneylerde farelere belli bir acı olay hatırlatırken, aynı zamanda aşırı düzeyde protein salgılamalarını sağladı ve söz konusu acı anının tamamen silindiğini gözledi.

BÜYÜK HASARLARA SON

Bilim adamları, beyindeki belli bir protein kullanılarak uygulanan yöntemin, günün birinde, insanların başlarından geçen travmaları unutmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Acı olanlar da dahil, anılar, insanın öğrenme sürecinde önemli rol oynuyor. Ancak bazı kişiler için travmatik olayların hatırlanması, hayatlarında son derece büyük hasarlar yaratabiliyor. Bilim adamları, uzun erimde insanlarda da travmatik ve ürkütücü anıları silebilecek bir ilaç geliştirilebileceğini belirtti.

ASKERLERE DE FAYDASI OLACAK

Georgia Beyin ve Davranış Keşfi Enstitüsüínden Dr. Joe Tsien, ilerki yıllarda geliştirilebilecek teknikle, savaştan dönen askerlerin travmatik anıları unutmalarına yardımcı olunabileceğini söyledi.

KAYNAK: www.bugun.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.