Açık Alan Korkusu Agorafobi

Koronavirüs COVİD 19 sürecinden (coronavirüs) sonra evden çıkmaktan korkuyor, evden çıkmakta zorlanıyor, markette bile duramıyorsanız açık alan korkunuz agorafobiniz var demektir. Açık alan korkusu nedir? Açık Alan Korkusu kimlerde görülür? Açık Alan Korkusu Agorafobi Hakkında her şey...

Koronavirüs COVİD 19 sürecinden (coronavirüs) sonra evden çıkmaktan korkuyor, evden çıkmakta zorlanıyor, markette bile duramıyorsanız açık alan korkunuz agorafobiniz var demektir.  Açık alan korkusu nedir? Açık Alan Korkusu kimlerde görülür?  Açık Alan Korkusu Agorafobi Hakkında her şey...

Açık Alan Korkusu Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

- Kalp çarpıntısı
- Titreme
- Baş dönmesi
- Korku
- Mide bulantısı
- Endişe
- Ölecekmiş hissi
- Bayılacakmış hissi
- Uyuşma
- Karıncalanma
- Hızlı soluk alıp verme.
- Göğüste ağrı
- Nefes darlığı
- Terleme.
- Titreme.
- Baş dönmesi.
- Korku
- Durumu terk etmenin zor veya mahcup edici olduğuna hükmettikleri durumların içinde hapsolma korkusu yaşarlar
- Kişiler, kendilerini rahat hissettiklerinin haricindeki durumları düşündükleri zaman endişe yaşarlar
- İnsanlar kendilerinde endişe veya paniğe neden olabilecek durumlardan kaçınırlar. Agorafobiye neden olan şey, endişe yaşama korkusudur.

Açık Alan Korkusu Agorafobi  vakalarının gitmeye korktukları ortamlar:

- Marketler
- Tiyatrolar
- Sinemalar
- Spor salonları
- Alışveriş merkezleri
- Tüneller
-  Asansörler
- Uçaklar
- Otobüsler
- Basık odalar
- Tek başına kalabilecekleri ortamlar

Agorafobisi olan insanların idrar veya dışkı kontrolünü yitirme veya başkalarının yanında yediği yemekle boğulma gibi endişeleri vardır. Bu kişiler ayrıca evde yalnız kalma, evden çıkma veya kamu taşıma vasıtaları, asansörler gibi çözüm bulmanın zor veya utandırıcı olabileceği kalabalık yerlerde bulunmaktan da endişe edebilirler. Bu durumlarla ilişkili endişeden kaçmak için açık alan korkusu olanlar, kendilerini bu tür durumların içine sokmaktan kaçınırlar.

Agorafobinin şiddeti hayli değişkendir. Agorafobisi olan kimi insanlar, potansiyel açıdan endişe uyandırıcı durumlardan kaçındıkları için esasen normal bir hayat sürerler. Ne var ki, şiddetli agorafobi vakalarında insanlar evden çıkamazlar. Bu insanlar kendilerini endişelendirecek bütün durumlardan kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar.

Açık Alan Korkusu Agorafobi Kimleri etkiler

Kadınlar erkeklere göre agorafobiyi iki kat fazla tecrübe eder. Sık sık insanlar agorafobinin başlangıcının hayatlarında stresli veya travmatik bir olayın sonrasına denk geldiğini bildirmişlerdir.
Hangi yaşlarda başlar

Agorafobinin en yaygın karşılaşıldığı yaş kişilerin yirmili yaşların ortasında olduğu dönemlerdir.

Agorafobi yaşayan insanlar, endişe ve korkularından dolayı, bazen akıllarını yitirmekten veya çıldırmaktan korkarlar. Bunun bir sonucu olarak akıl sağlığı uzmanlarına profesyonel yardım için başvurabilirler.

Ayrıca bir arkadaşın veya aile ferdinin, kişinin yanında kimse olmadan evden çıkmaktan çekindiğini fark etmesine de sık rastlanır. Örneğin eş, karı ya da kocasının evden çıkmamak için nedenler uydurduğunu fark edebilir. Böyle durumlarda arkadaş veya aile üyesi, agorafobisi olan kişiyi genellikle psikolojik yardım almaya teşvik eder.

Açık Alan Korkusu Agorafobi tedavisi

- Terapi
- İlaçlar
- Terapi ve ilaçların bir arada kullanımı
- Agorafobi için davranışsal veya bilişsel tedavi seçimleri mevcuttur.
- Eğer agorafobiye panik eşlik ediyorsa, hastalara bazen kısa süreli endişe giderici ilaçlar reçete edilebilir.

Açık Alan Korkusu Agorafobi tedavisi Sonucu

Şiddetli agorafobi vakalarının tedavisi yıllarca sürebilir.

Ne yapmalı?

Eğer siz, bir dostunuz veya aile üyeniz daha fazla bilgi edinmek veya bir terapist veya hekime görünmek isterseniz, düşüncelerinizi en yakınınız veya söz konusu kişiyle paylaşın.

Açık Alan Korkusu Agorafobi Neden Oluşur?

Agorafobi, çeşitli nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenler, 3 farklı gruba ayrılır. Bunlar;

- Biyolojik faktörler
- Genetik faktörler
- Psikososyal faktörler

Biyolojik faktörler, sinir sistemindeki bağlantılarda meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Genetik faktörler, ailesinde agorafobi bulunan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu belirtmektedir. Psikososyal faktörler, çocukluk döneminde yaşanan bazı olaylardan dolayı oluştuğu belirtilmektedir. Çocukluk döneminde ebeveyn kaybı yaşayan bir bireyin erişkinlikte agorafobi rahatsızlığı yaşaması muhtemel bir durumdur.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:27 Mayıs 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.