ACIYI DİNDİRMİYOR

REUTERS

Yeni doğmuş bebeğe, yapılacak tıbbi tahlilden önce şekerli su içirmenin, bebeğin hissedeceği acıyı dindirmediği anlaşıldı.

 


"The Lancet" adlı ingiliz tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, 2001  yılında, tıbbi deneylere dayanarak bazı doktorların, tahlil için yapılacak  iğneden önce yeni doğmuş bebeklerin hissedeceği acıyı dindirmek için bebeğe  şekerli su içirilmesini tavsiye ettiklerini hatırlattı.

Araştırma, yapılan yeni bir deneye göre, şekerli su içirilen bebekle,  normal su içirilen bebeğin arasında fark bulunmadığını, ikisinin de iğne  yapılırken acı hissettiğini bulguladı.

Araştırmayı kaleme alan Rebeccah Slater ve meslektaşları, şekerli su içen  bazı bebeklerin sadece yüz ifadesinin değiştiğini ve tahlili yapanların da bu  değişen yüz ifadesine aldanıp, bebeğin acı duymadığını sandığını belirtti.

Yeni doğmuş bebeklerin hissettiği acıya ilişkin araştırmanın  derinleştirileceği belirtilirken, şimdilik, bebeğin acısını dindirmek için,  emzirme, emzik gibi doğal yöntemler bulunduğuna işaret edildi ve ağrıyı dindiren  analjezik krem ve jel kullanılması önerildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.