ÂDETİM, GERGİNİM, BUNALIMDAYIM

NP GRUP

Âdet döngüsünün adet öncesi evresinde ortaya çıkan, adet sonrasında kaybolan duygu ve davranışları etkileyen eşler arasında çatışmalara neden olan disforik bozukluğun ne olduğunu, fiziksel belirtilerini, nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.


Âdet döngüsünün âdet öncesi evresinde nelerin ortaya çıktığını, neden âdetten sonra kaybolduğunu, hangi duygusal iniş çıkışlara neden olduğunu, ne gibi davranışsal değişikliklerin ortaya çıktığını ve hangi fiziksel belirtilerle karakterize olan bir klinik tabloya dönüştüğünü bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Erkaya ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Psikolog Serra Alemdar olacaklar.

Âdet gören kadınların % 80'inde hafif şiddette değişiklikler görülebilirken, sadece %2-10'u mesleki ve sosyal işlevselliklerinde bozulma yaşarlar.  

İyi Kak Kendine programında Uğur Canbolat'ın uzman konukları bu gece şu belirtileri ele alınacaklar;

1.    Çökkün duygu durum, umutsuzluk, kendini değersiz hissetme
2.    Gerginlik, bunaltı, endişe, sabırsızlık
3.    Duygulanımda ani değişiklikler (ağlama, üzüntü, reddedilmeye aşırı duyarlılık)
4.    Öfke, huzursuzluk
5.    İş, okul, hobi gibi etkinliklere karşı ilgi azalması
6.    Konsantrasyon güçlüğü
7.    Halsizlik, yorgunluk, enerji azalması
8.    Kontrolünü kaybetme duygusu
9.    İştah değişikliği, yiyeceklere aşerme
10.    Uyku bozukluğu
11.    Memelerde hassasiyet ve kas, eklem, baş ağrıları, kilo alma, şişkinlik.

Âdet döngülerinin hangileri mesleki ve sosyal işlevsellikleri bozar ya da azalma gösterir? Tanı nasıl konulur, tedavide neler uygulanır, psikoterapinin faydası nedir? Bu tabloya neden olabilecek diğer rahatsızlıklar olan major depresyon, distimik bozukluk, panik bozukluk ve kişilik bozuklukları ile birlikte nasıl tedavi edilir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Mutlaka organik nedenlerin araştırılması önerisinde bulunan, jinekolojik muayenenin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten İyi Bak Kendine programının konukları tedavisinde şunları belirtiyorlar.

1.    Hasta ve yakınlarının hastalık hakkında bilgilendirilmesi
2.    Stres azaltma yöntemleri
3.    Yeme alışkanlıklarını düzenleme (tuz, kafein ve alkolde kısıtlama)
4.    Psikoterapiler
5.    Beden egzersizleri
6.    Gevşeme teknikleri
7.    İlaç tedavisi (antidepresan ve hormonal tedaviler, vitamin ve mineral desteği, idrar söktürücüler)

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.