AĞIR DEPRESYONA GEN TEDAVİSİ

A.A
        
Tedaviye yanıt vermeyen ağır depresyona karşı  genetik terapinin yeni ve etkili bir silah olabileceği düşünülüyor.

 


Amerikan tıp dergisi Science Translational Medicine'de yayınlanan  araştırmada, beynin küçük bir bölümündeki bir proteini faaliyete geçiren bir  genin canlandırılmasıyla laboratuvar farelerinde depresyon belirtileri ortadan  kalktı.

Araştırmayı yapan New York'taki Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi  Nöroşirürji bölümünden Prof. Dr. Michael Kaplitt, elde ettikleri sonuçların,  insanlarda depresyonun derin nedenlerinden biri olarak tahmin ettikleri bir  rahatsızlığı gidermek için yeni bir tedavi yöntemine sahip olduklarını  düşündürdüğünü bildirdi.

Depresyon tedavisinin sadece belirtileri ortadan kaldırdığını, ancak  hastalığın derin nedenlerine iyi gelmediğine dikkati çeken Prof. Dr Kaplitt,  "Antidepresanlar birçok hastada iyi sonuç veriyor, ama ileri depresyon hastaları  bu ilaçlardan faydalanamıyor, şimdi bu yeni yaklaşımdan yararlanmayı umuyoruz"  ifadelerini kullandı.

Araştırma, beynin tek bir bölgesindeki p11 proteinin faaliyete  geçirilmesiyle, depresyon hastalarında çoğunlukla olmayan, zevk duymak için  gerekli hissin canlanmasını sağladığını gösterdi.

Beynin bu bölgesi daha önce bağımlılıkla ilgili araştırmalara konu  olmuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.