AIDS'E ÇARE BULUNUYOR MU?

REUTERS

Amerikan ordusu ve Taylandlı yetkililerin Bangkok'ta düzenledikleri basın  toplantısında, Tayland'da 16 bin gönüllünün katılımıyla yapılan deney sonucu  aşının, ölümcül AIDS virüsünün bulaşma riskini yüzde 31 oranında azalttığı  açıklandı.

Yetkililer, dünyanın en kapsamlı aşı denemesi olan deneye katılan 18-30  yaş aralığında, HIV testi negatif olan Taylandlı heteroseksüel kadın ve  erkeklerin 3 yıl boyunca takip edildiğini, sonuçta, aşı yapılan 8197 denekten  51'inin, aşı yapılmayan 8198 denekten 74'ünün AIDS virüsü kaptığını kaydetti.

Daha önce denenen iki aşının birleşiminden oluştuğu belirtilen aşı,  Amerikan ordusunun sponsorluğunda, Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar  Enstitüsü ve Tayland Kamu Sağlığı Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma  sonucunda elde edildi.

Enstitü Müdürü Dr. Anthony Fauci, aşının yolun sonu olmadığına dikkati  çekti, ancak elde edilen sonuçtan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Fauci, "Bu  sonuçların geliştirilmesi ve daha etkili bir AIDS aşısı elde edilmesi ihtimali  hakkında tedbirli bir iyimserlik içindeyim. Bu yapabileceğimiz bir şey" diye  konuştu.

Amerikan ordusunda görevli Albay Jerome Kim de deneme sonucu elde edilen  başarı oranının çok yüksek olmamasına rağmen aşının, "güvenli ve etkili bir  koruyucu aşı elde edilebileceğinin ilk kanıtı" olduğunu söyledi.

105 milyon dolara mal olan çalışmayla ilgili detaylı bilgilerin ekim  ayında Paris'te yapılacak bir konferansta açıklanacağı kaydedildi.

Çalışmanın, Tayland'da daha önce bu konuda yapılan çok önemli bir  araştırma yüzünden bu ülkede yapıldığı, Tayland hükümetinin de çalışmayı kuvvetle  desteklediği bildirildi.

Dünya genelinde her gün 7500 kişi AIDS virüsü kapıyor. 2007 yılında 2  milyon kişi AIDS yüzünden hayatını kaybetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.