AİLE BAĞLARI GÜÇLENDİRİYOR

A.A

Tüm dünyada etkili olan ve Türkiye'de de yansımasını bulan küresel ekonomik krizde aile bağları çok önemli rol oynuyor.

Geniş aileden çekirdek yapıya  geçişe rağmen Türk toplumunun yapısındaki birlik ve dayanışma kültürü, sosyal  yardımlaşma vakıfları, sivil toplum kuruluşları, hemşehri derneklerinin  desteklerinin, tüm dünyada etkili olan ve Türkiye'de de yansımasını bulan küresel  ekonomik krizde "tampon görevi" gördüğü bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan  Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batı ülkelerinde "her koyun kendi  bacağından asılır" misali kriz dönemlerinde akrabalar ve eş dost arasında  yardımlaşma duygularının koptuğunu, oysa Türk toplumunda bunun tam tersi durum  yaşandığını söyledi.

Türk toplumunun genelinde aile yapısının güçlü olduğunu, "ekmeğin  bölüşülmesi" kültürünün sürdürüldüğünü anlatan Gümüş, bu durumun da krize karşı  direnci artırdığını, gerçekleştirilen yardımlaşmanın ayrıca moral ve motivasyon  sağladığını anlattı.

Sağlam toplumsal yardımlaşma geleneğine de dikkati çeken Gümüş, Türk aile  yapısındaki birlik ve dayanışma kültürünün yanı sıra vakıfları, sivil toplum  kuruluşları, hemşehri derneklerinin desteklerinin de "tampon görevi" işlevi ile  krizin yaratacağı olası yıkımın etkisini zayıflattığını kaydetti.

Gümüş, memleketlerini bırakıp kentlere gidenlerin doğup büyüdükleri  yerlerle bağlarını koparmadıklarını ifade ederek, "Otogarlarda kırsaldan  gelenleri yanlarında çantalar dolusu gıda maddesiyle görürüz. Bunlar arasında  kurutulmuş çorbadan, bulgura, una kadar her şey vardır. Bunlar pahalı kent  yaşamında dar gelirlilerin bütçelerine önemli katkı sağlıyor. Etkin bir hısım,  akraba ekonomisi oluşuyor" dedi.

Kentlerde hemşehrilik duygularının daha da güçlendiğine dikkati çeken  Gümüş, "Geniş aileden çekirdek aileye geçiyoruz, ancak, bireylerin  çevrelerindeki ailenin yanı sıra bir de bu yapı daha da gelişerek hemşehri halkası oluşuyor. Böylelikle  işsize, muhtaca, askere gidecek, evlenecek gence, okuyacak çocuklara sahip çıkılıyor" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.