Aile planlamasından haberleri yok!

220 milyondan fazla kadın için doğum kontrol yöntemi diye bir şey yok çünkü...

220 milyondan fazla kadın için doğum kontrol yöntemi diye bir şey yok çünkü... Birleşmiş Milletler (BM), 220 milyondan fazla kadının aile planlama hizmetlerine ulaşamadığını duyurdu.

BM Nüfus Fonu (UNFPA) "cccc" isimli raporunda, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 222 milyon kadının, dini inançları ve yaşadığı ülkenin gelenekleri yüzünden doğum kontrol yöntemlerine ulaşamadıkları tespitine yer verdi. Raporda, doğum kontrol yöntemlerine ulaşamayan kadınların çok büyük bir kısmının, kırsal kesimlerde yaşadığı ve eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğu belirlendi. UNFPA yetkilisi Yves Bergevin, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, doğum kontrolünün bir hak olduğunu, doğum kontrol yöntemlerinin hamileliğe bağlı anne ölümleri ve hastalıklarıyla mücadelede büyük başarı sağlayacağını sözlerine ekledi. Bergevin, gelişmekte olan ülkelerde anne ve çocuk sağlığına yapılan yılık harcamanın 5,7 milyar doları geçtiğini ancak bunun yetersiz olduğunu sözlerine ekledi. AA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:18 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.