Ailede süregelen hastalıklar nelerdir

Ailede süregelen hastalıklar pek çok yıpranmayı da beraberinde getirmektedir.

 

Yıpranan, sinirleri bozulan, stres etkeninin yüksek olması aile bireylerini etkisi altına almaktadır. Süregen hastalıkların yaşandığı ailelerde çocuklar nasıl etkilenmektedir? Burada çocuğun psikoloji ne durumdadır? Çocuk sürekli hasta olan ailelerde kendi psikolojisini koruyabilmekte midir? Bu korunma hangi şartlar altında nasıl mümkün olur? Bu konuda nasıl bir yaklaşım gereklidir? Aile fertlerinin ve yakın çevrenin bu noktada ne gibi görevleri vardır?

Ailede süreğen hastalıklarda çocuk etkilenmesi yaşla ilgili midir? Bu hastalıklar çocuğa nasıl anlatılmalıdır? Aile içi iletişim nasıl sağlanmalıdır? Çocuğun kendisini suçlu hissetmesi halinde neler yapılmalıdır? Birden fazla çocuk olması halinde her çocuk aynı şekilde mi etkilenmektedir? Çocukların bu ailelerde ek sorumluluklar alması isteği nasıl karşılanmalıdır?gibi pek çok sorunun cevabı aranacak.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Ahmet Çevikaslan ve Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım'ın katıldığı programa canlı yayında sorular sorulabilecek.

Sunuculuğunu Uzman Psikolog Yıldız Burkovik, Yapımcılığını Ersin Turan, koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat'ın yaptığı Psikoyorum programı SKY TURK ekranında saat 12.15 de canlı olarak yayınlanacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.