Aileden Biri Aşı Olmadığında Ne Yapmalı

Kendinizi ve çevrenizdekileri COVID-19'dan korumak için yapabileceğiniz en iyi şey aşı olmaktır. COVID-19 aşıları yalnızca virüsten hastalanma riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına bulaştırma riskini de azaltır. Peki aile bireylerinden biri aşı olmadığında ne yapmalı, nasıl davranmalı?

Ancak küçük çocuklar ve daha zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler gibi bazı insanlar için aşı bir seçenek olmayabilir. Peki, aşı olmanın yanı sıra, ailenizdeki herkesi güvende tutmanın bazı iyi yolları nelerdir?

Maske Takın ve Mesafenizi Koruyun

Herhangi bir nedenle tam olarak aşılanmamış herhangi bir aile üyesi, kendilerini ve başkalarını korumak için adımlar atmaya devam etmelidir. Bu, tam oturan bir maske takmak ve toplum içinde diğerlerinden 6 metre uzakta durmak anlamına gelir.

Aşısız çocuğunuzun toplum içinde maske taktığından emin olun (en az 2 yaşında olduğu sürece). İyi bir örnek teşkil etmek ve kendinizi ve başkalarını daha fazla korumak için, aşıları tam olarak yapılmış olsanız bile, kendiniz giymek yardımcı olabilir.

Bir çocuk 2 yaşından küçük olduğu için veya başka bir nedenle maske takamıyorsa, aşılanmamış kişileri veya başkalarının aşı durumunun belirsiz olduğu yerleri ziyaret etmekten kaçınmak daha iyi olabilir.

Bu, herhangi bir halka açık kapalı alan için geçerlidir. Genel olarak, etrafta çok fazla insan yoksa dışarıda maske takmanıza gerek yoktur. Ancak kalabalıktaysanız veya çevrenizdeki insanların aşı olup olmadığından emin değilseniz isteyebilirsiniz.

Farklı aileler farklı seviyelerde risk almaya isteklidir. Bazı durumlarda çocuğunuzun evden uzakta diğer çocuklarla oynamasına izin verebilirsiniz. O zaman bile, alabileceğiniz önlemler var. Örneğin, çocuğunuzun başka bir evde maskesiz sosyalleşmesine izin verirseniz, orada kimsenin hasta olmadığından ve tüm yetişkinlerin ve daha büyük çocukların aşılarının tam olduğundan emin olmak için ebeveynleri ile görüşebilirsiniz.

Gardınızı Düşürmeyin

Siz veya bir aile üyesi henüz aşı almadıysanız, aşılı insanlarla dolu bir evde olmak açıkça daha güvenlidir. Yine de, COVID-19'dan enfekte olma ve ciddi şekilde hastalanma olasılıkları daha düşük olsa da, reçete edilen aşı dozunun tamamını alan kişiler yine de virüsü taşıyabilir ve iletebilir.

Aynı şekilde, aşılanmamış bir kişi enfekte olmuş bir kişi virüsü aşılanmış bir kişiye geçirebilir. Nadirdir, ancak bazen aşı olması gerektiği gibi çalışmaz. Bu ciddi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca aşıları tam olan kişiler bile belirli ilaçları almaları veya ciddi şekilde zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmaları durumunda virüsten korunamayabilirler.

Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi

Bu, özellikle zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi sağlık sorunları nedeniyle siz veya sevdiğiniz biri aşılanmamışsa, yine de maske, sosyal mesafe ve el yıkama gibi temel önlemleri almanız gerektiği anlamına gelir.

Toplum İçinde Ekstra Özen Gösterin

Halka açık yerlerde kimin aşı olup olmadığını kesin olarak bilmenin bir yolu olmadığını unutmayın. Toplu taşıma özellikle yüksek bir risk oluşturmaktadır. Son zamanlarda yapılan bir kural değişikliği açık alanlarda maskeleri çıkarmanıza izin verse de, otobüs, uçak veya tren sırasında hala maske takmanız gerekiyor.

Ayrıca iş, aile veya tatil için uzaklara seyahat ediyorsanız, varış noktanızdaki aktarım hızlarını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Evdekinden daha yüksek olabilirler, bu nedenle daha fazla önlem almanız gerekebilir.

Maske takmak, ellerinizi yıkamak ve mümkün olduğunca mesafenizi korumak, virüsün evinizde olduğu kadar toplumunuzda da yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bunu yapmak, aşılanmamış komşularınız, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla birlikte kendi ailenizi de korumaya yardımcı olur.

Yeterince insan aşıyı aldığında, herkes için risk azalacak ve hepimiz daha normal bir şekilde sosyalleşebileceğiz.

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ağustos 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.