AİLELERE UYARI

Hürriyet

Çocuğunuz için daha iyi bir hayat hayaliyle işinize ayırdığınız vakit onu kaybetmenize neden olabilir. Nasıl mı?

 


Türkiye'de son dönemde medyada çıkan intihar haberlerinde çok ciddi oranda bir artış var. Sıkça ve görselle desteklenerek sunulan intihar haberleri, intihara eğilimli insanlar üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Türkiye Psikiyatri Derneği, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme günü dolayısıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantıda konuşan Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Doç Dr. Doğan Yeşilbursa, intiharların gelişmekte olan ülkelerde arttığını söyledi. Türkiye'de tüm intiharların yüzde 25'ini 15-24 yaş grubu kişilerin oluşturduğunu belirten Yeşilbursa, "Gelişmekte olan ülkelerin insanları bir çeşit arada kalma, sahipsizlik durumu yaşıyor. Özellikle gençler... Okulu yarım bırakıyorlar, bir ilişkiyi sürdüremiyorlar. Gençlerde alkol ve uyuşturucu madde kullanımı artıyor. Kimlik problemi yaşıyorlar. Aile yapıları hızla değişiyor. Aileler yoğun para kazanma ihtiyacı içindeler. İyi marka cep telefonu sahibi olmamak, marka giyinememek, iyi marka sigara içememek bu kişilere kendini eksik hissettiriyor." diyor.

Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun para kazanmayı ilk hedefinde tutan aileler, çocuklarına zaman ayıramıyor. Çünkü bu talepleri karşılabilmeleri için daha çok çalışmak zorundalar. Bu yüzden çocuklar yalnız kalıyor ve kendilerini güvensiz hissediyor.

TPD Krize Müdahale ve İntiharı Önleme Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Tarık Yılmaz da, intiharları önleme merkezlerine dikkat çekti. Yılmaz, "İntiharı düşünen kişi nereyi arayacağını bilmiyor. O an herhangi bir kişiyle konuşabilse belki kararından vazgeçecek. İntiharı önleme merkezlerinin, uzmanların sayısı yeterli değil." diye konuştu.

İNTİHAR HABERLERİ BASINDA NASIL YER ALMALI

Toplantıya İsviçre'den telekonferansla katılan İsviçre Basel Gazetesi Bilim Kurulu Başkanı ve Eski Genel Yayın Yönetmeni Martin Hicklin de, intihar oranlarının çok yüksek olduğu İsviçre'de medyanın bir dizi önlem aldığını söyledi.

İsviçreli gazetecilerin intihar haberleri konusunda maksimum çekinceyi gösterdiklerini belirten Hicklin, "Kişi özel alanları içerisinde intihar ettiyse yayınlanmaz. Polis de böyle bir vakayı basın organlarına bildirmez" dedi. Hicklin İsviçre medyasının hangi durumlarda intihar haberleri yayınladığı konusunda da şu açıklamayı yaptı:

- Kamuya açık alanlarda çok dikkat çeken durumlarda yayınlanır. Dikkat çeken durumdan kasıt mesela bir kişi arabanın önüne atmıştır kendini ve onun yüzünden trafik sıkışmıştır.
İntihar olaylarına ilişkin bazı sayısal veriler

- İntihar edenlerin oranı son 30 yılda yüzde 440 arttı.

- İntihar, genç yaş grubundakiler için ilk dört sıradaki ölüm nedenlerinden biri.

- Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar sonucu hayatını kaybediyor, her üç saniyede bir kişi intihar girişiminde bulunuyor.

- İntiharların yüzde 90'ında bir psikiyatrik tanının olmasına rağmen, bu kişilerin yalnız dörtte birinin ölümleri öncesinde bir sağlık kuruluşuna başvuruyor. Bu kişilerin çoğunluğu intihar edeceklerini ya doğrudan söylemiş ya da ima etmiş.

- Başta depresyon olmak üzere ruhsal hastalıklar, intihar riskinde 10 kat artışa neden oluyor.

- Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin intihar sonucu hayatını kaybediyor.

- Dünyada her yıl, yaklaşık 10 ila 20 milyon kişi intihar girişiminde bulundu. Bu, her 3 saniyede 1 kişinin intihar girişiminde bulunduğu anlamına geliyor.

- Türkiye'de son 10 yılda 25 bin kişi intihar sonucu hayatını kaybetti.
Türkiye'de son 10 yılda toplam 25 bin kişi intihar etti
Son veriler, Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 bin 800 kişi intihar sebebiyle hayatını kaybetti.

- Tüm dünyada Türkiye de dahil 15-24 yaş grubu intiharların en fazla görüldüğü grup.

 - Toplumda tanınmış kimse, ünlü biri intihar ettiyse yayınlanabilir.

- Sıradışı durumlarda, mesela kişi intihar etmeden önce dikkat çekici bir aksiyon içinde bulunduysa. (Ör. Kitleleri etkileyecek önemli bir açıklama yapmıştır.)

- Kriminal bir davranış içindeyse yayınlanabilir. Örneğin intiharla ilintili bir rehin alma olayı vardır.

- Bir kişi, bir konuyu protesto etmek için intihar şekli olarak kendini bir meydanda yakma yolunu seçiyorsa yayınlanabilir.

- İntihar eden kişi hakkında bir dedikodu dolaşıyorsa ya da o kişiyle ilgili yalan haber dolaşıyorsa kulaktan kulağa yayınlanabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.