AKCİĞERLER TAT ALIYOR

AFP
        
ABD'de yapılan bir araştırma, akciğerlerin,  havadaki keskin maddelerin tadını aldığını ortaya koydu.

 


İngiliz Independent gazetesi, ABD'de yapılan bir araştırmanın  akciğerlerde, dildeki gibi tat reseptörlerinin bulunduğunu, bunların havadaki  keskin maddelerin tadını aldığını ortaya çıkarttığını okurlarına duyurdu.

Sonuçları Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, tat  reseptörleri, akciğerlerdeki dar hava yolları olan bronşlarda hava akışını  kontrol eden istemsiz düz kasta keşfedildi.

Bilim adamları, akciğerlerdeki tat reseptörlerinin, dilde keskin tatları  saptayanlarla özdeş olduğunu belirtirken, bunların, dildeki tat reseptörlerinin  aksine, beyne sinir sinyalleri göndermediğini söylediler.

Araştırmayı yapan bilim adamlarının, başta hata yaptıklarını düşündükleri  ifade edilirken, Maryland Tıp Merkezi'nden Profesör Stephen Liggett, keskin  tatları alan reseptörlerin, akciğerlerde beklendiği gibi "savaşan veya kaçan" bir  tepkinin oluşmasına, göğsün sıkışmasına ve öksürüğe neden olmadığı, aksine  laboratuvarda insanlarla farelerin hava yolları üzerinde denenen bazı zehirsiz  keskin maddelerin, hava yollarının rahatlamasını ve daha fazla açılmasını  sağladığının gözlendiğini kaydetti.

Bilim adamları, araştırmanın bulgularının, astım hastalarının daha rahat  nefes almalarını sağlayacak yeni ilaçların geliştirmesine katkıda  bulunabileceğini kaydettiler.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.