AKDENİZ DİYETİNİ KEŞFETTİ

AFP

Dr. Sonia Anand ve ekibi tarafından yapılan ve ülkedeki gazete ve televizyonlar tarafından geniş yer verilen araştırmanın sonuçlarına göre meyve sebze, yoğurt, peynir, kuruyemiş, ceviz, kepekli un, yulaf, çavdar, balık ve baklagillerin günün öğünlerine düzenli dağılımıyla oluşan Akdeniz diyeti kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Yiyecekler ve diyet sistemlerinin kalp sağlığına etkileriyle ilgili 1950 ile 2007 yılları arasında yapılan ve sonuçları yayımlanan 200'ün üzerindeki araştırmayı yeniden inceleyen Dr. Sonia Anand, araştırmanın, "hastalıklara karşı beslenmede eksik kalan bir şeyler olmalı" düşüncesiyle başladığını söyledi.

Dr. Anand, "Özellikle kırmızı et ağırlıklı Batı tipi beslenme alışkanlığından artık vazgeçmek gerekiyor. Biz de İtalyanlar veya Yunanlılar gibi Akdeniz diyetine alışmalıyız" dedi.

Araştırma, Kanada Kalp Sağlığı Vakfı ve Kanada Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.