Akıllı bir çocuğunuz olabilir!

İşte, size akıllı çocuk yetiştirmenin formülü!

İşte, size akıllı çocuk yetiştirmenin formülü! Tüm çocuklar akıllıdır ancak bizimkiler başka. Leb demeden leblebiyi anlarlar. Kafalarından çok basamaklı sayıları toplar, okudukları bir şiiri hemen ezberlerler. Bunlarla da kalmaz bakkala gittiklerinde para üstünü hesaplar, okuma yazma bilmedikleri halde internette oynadıkları oyunların skorlarını bilirler.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Sağlıklı bir büyüme sağlıklı bir zekayı da beraberinde getirir. Uzmanlar, çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmemiz gerekenleri alt başlıklar halinde sıralıyor:

KONUŞUN

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren onunla konuşun. Nesneleri, ne işe yaradıklarını, o an neler yaptığınızı söyleyin. Unutmayın o kaydediyor!

KISITLAMAYIN

Onu çerçeve içine alacak şekilde hareketlerini kısıtlamayın. Araştırmasını, bakmasını, dokunmasını destekleyin.

DESTEKLEYİN

Yaratıcılığını destekleyin. “Bu şudur, şu şöyledir.” yerine “Sence bu ne olabilir, nerelerde kullanabiliriz?” türünden onun düşünmesini destekleyecek şekilde konuşun.

İZİN VERİN

0-2 yaş insan zekasının en çok geliştiği ve en alıcı olduğu dönemdir. Onlara eksik, yetersiz, bir şey beceremeyen varlıklar muamelesi yapmayın. İzin verdiğinizde yaptıklarına şaşıracaksınız. Mutlaka erkenden oyun grupları içine sokun ve okul öncesi eğitim almalarını sağlayın. Eve kapattığınız çocuğun gelişimine de mani olduğunuzu unutmayın. Onun öğrenmesine izin verin. Unutmayın ki çocuklar “yaparak ve yaşayarak” öğrenirler. Yapmalarına, denemelerine, sosyal ortamlarda bulunmalarına önem verin.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

GELİŞTİRİN

Ne kadar çok uyaran ile karşılaşırlarsa, o kadar çok gelişecekler bunu unutmayın.

OYNATIN

Oyuncak seçimine dikkat edin. Yaratabilecekleri, öğrenebilecekleri malzemeleri ve oyuncakları seçin. Bunu yaparken de çocukları boğmayın. Basit malzemeler dahi işe yarayabilir.

BESLENME VE ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ

Yapılan bir çok açıklama beslenme ve zeka arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Özellikle bebeklik döneminde ilk 6 ay anne sütü alan bebeklerin daha zeki oldukları bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Yine özellikle süt çocukluğu döneminde başlayan demir eksikliğine bağlı kansızlığın bebeklerde huzursuzluk, gelişme geriliği, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği yaptığı bilinmektedir. Genel olarak çocuğunuzla aranızda sağlıklı bir iletişim kurmak çocuğunuzun hem psikolojik, hem sosyal hem de zeka gelişimi için olumlu bir yaklaşım olur. Çocuğunuza baskı yapmadan zekasını geliştirecek yeteneklerini öne çıkarmak ve zihinsel gelişimini teşvik etmek önemli. FORMSANTE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:17 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.