Akıllı tuvalet kendisini temizliyor

Kapaktaki ultraviyole ışınlar, yüzeyi süper hidrofil, yani "su sever" hale getiriyor ve yüzeye hiçbir şey yapışmıyor.

Yanına yaklaşılınca klozet kapağını açan ve her sifondan sonra kendi kendini temizleyen "akıllı" tuvalet ABD'nin Las Vegas kentindeki bir fuarda ziyaretçilere tanıtıldı. Tuvaletin içinde, insanların kendini temizlemesi için sıcak su ve hava püskürten bir çubuk da bulunuyor.

Kendini temizleme işleminde ise bir dezenfektan ile zirkonyum-titanyum dioksit karışımı bir parlatıcı kullanıyor. Sifon çekildikten sonra tuvaletin içine elektrolize su püskürtülüyor. Üretici Toto firmasının sözcüsü Leonora Campos, "bu da işlemden geçirerek kir sökücü hale getirdiğimiz musluk suyu aslında" diyor.

TUVALET YÜZEYİNE ENERJİ VERİLİYOR

Kirler bu şekilde yok edilirken, klozet kapağındaki ultraviyole ışıklar da tuvaletin yüzeyine enerji veriyor. Böylece yüzeye birşey yapışmadığı gibi, oksijen iyonları da bakteri ve virüsleri parçalıyor.

Campos, "Bir yılı aşkın bir süre tuvaleti temizlemeniz gerekmiyor" diyor. Şirket, tuvaletin hâlâ geliştirilmekte olan bir prototip olduğunu belirtiyor. Neorest adı verilen tuvaletlerin daha önceki versiyonları ise tanesi 10 bin dolara yakın fiyat etiketine rağmen 40 milyondan fazla satmış.

BBC TEKNOLOJİ


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:09 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.