ALBÜM ÖZGÜVENİNİ ARTIRIYOR

Formsante

Beklentiler, hayaller içinde yaşamaya başlanır. Yıllarca hazırlanan bebek albümleri sanılandan daha fazla faydalı.


Hamileliğin başlangıcından itibaren anne baba ve tüm aile büyük bir hazırlık içine girmektedir. Aileye küçücük yeni bir birey daha katılacaktır.

Beklentiler, hayaller içinde yaşamaya başlanır. Uzun yıllardır zaten hazırlanan bebek albümleri, son yıllarda dijital teknolojinin ve hamilelikteki görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile iyice hız kazanmış ve bebeğin doğum öncesini de kapsamaya başlamıştır.Hatta bu yüzden fotoğrafçılık mesleğinin bir alt grubu olan doğum fotoğrafçılığının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir bebeğe daha doğmadan böyle bir şey hazırlama girişiminde bulunma davranışı 21. yy’da çok net bir şekilde o gebeliğin istenen bir gebelik olduğunun ilk işaretlerinden biridir. Doğduktan sonra anne babasının kendisi için böyle bir çabada bulunduğunu görerek büyüyen çocuk daha en baştan itibaren istenerek yapılan bir çocuk olduğuna yürekten inanır.

Bu his çocukta ne kadar çok sevildiği duygusunu daha da pekiştirir. Sevgiyle büyüyen çocuk tabii ki, kendine daha çok güven duyar, kendine güveni yüksek olan bir çocuk da ileriki yaşlarında ve hayatında başarılı bir çocuk ve başarılı bir erişkin olarak topluma karışır.

Bu konu ilerleyen günlerde çocuk gelişim uzmanlarının ve psikologların dikkatini çekecek ve bu konuda daha net bilimsel çalışmalar yapılarak bunun çocuğun psikolojik gelişimine katkıları bazı sayısal verilerle de mutlaka kanıtlanacaktır.

KISKANÇLIĞA DİKKAT!

Ancak bu geleneğin henüz çok da yaygınlaşmadığı yıllarda doğan çocuklar açısından ilk bakışta sorun olmasa da kardeşlerine böyle bir şey yapılmış olması ciddi kıskançlık sorunlarına yol açabilir. O yüzden ilk çocuğuna böyle bir albüm hazırlamayan aileler yeni bebek için albüm hazırlamadan önce, ilk çocuğu buna iyi hazırlamalı, ilk çocuğa onun doğduğu dönemlerde bu tip şeylerin hiç olmadığı veya çok yaygın olmadığı için kolay ulaşılamadığı net bir şekilde açıklanmalıdır. Ve maalesef ilk çocuk buna müsait değilse, belki bu projeden vazgeçilmesi bile gerekebilir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.