ALDATAN DEPRESYON GEÇİRİYOR

NP GRUP

Uzman Psikolog Yıldız Burkovik, panik atak hastalarıyla yapılan görüşmelerde daima sıkıntının ana kaynağına inmeye çalıştıklarını ve bu kaynağa baktığında ise pek çok olayda altta aldatma olayı sonrasında yaşanan panik atakların dikkati çektiğini söyledi. Bu nedenle sıkıntının kaynağını araştırırken sorduğu soruların içinde 'evlilik dışı bir ilişkiniz var mı?' sorusunun da yer aldığını ifade eden Burkovik, "20 yıllık izlenimim daha çok erkeklerde bu durumun kendini gösterdiği yönünde. Bu olay kadınlarda daha çok mutsuzluk ve depresyona sebebiyet veriyor; çünkü hayal kırıklığı ön plana çıkıyor" dedi. Sonuç olarak çoğunlukla, bir başka ilişki olduğu zaman eşlerin kaygı içinde olduğunu ve kendilerine ilginç vakalar geldiğini kaydeden Uzman Psikolog Burkovik şöyle devam etti:

"İki tarafı idare etmek insanı zorlayan bir durum. Bu örnekte öyle bir bey vardı. Sürekli 'öldüm, öleceğim, kötüyüm' diyordu ve alkolle kendini durdurmaya çabalıyordu. Bu nedenle işten bile atıldı, çok büyük sıkıntılara girdi. Evliydi bir oğlu vardı. Bir terapi seansında kendisine gevşeme egzersizi yaptırıyordum. Ve kendisine hayal kurdurttum. Deniz dalgalarını hayal etmesini istedim.'Deniz kenarında yürüyorsun' dedim ve bir anda beyin dalgaları tepelere vurmaya başladı. Ona rahatlama yaptırıyordum ve 'deniz dalgasından insan neden korkar?' diye bir yandan da kendime sormaya başladım. Seans sonunda, 'Burada gerildiniz, nedir nedeni?'dedim en sonunda birisiyle bir ilişkisi olduğunu ve ondan da Deniz adında bir kızının olduğunu anlattı. Karısı durumu bilmiyordu, kimsenin de bilmesini istemiyordu ve çok tedirgindi. Çok ilginçtir ki, pek çok kişi de ikinci sevgiliyi idare etme durumu varsa, onda panik atak kendini gösteriyor. Bu bana çarpıcı geliyor. Ancak elbette ki, her panik atak sahibi kişi bir aldatma durumuyla karşı karşıya demek değildir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.