Aldatılmak Kader Mi?

Son dönemlerde aldatıldığını söyleyenlerin sayısında belirgin bir artış var. İlişkilerin kaderi mi bu? Mutlu başlayan hatta mutlu devam ettiğine inanılan ilişkilerden eşlerden biri neden aldatmayı seçer?

Aldatmaya nedenlerinden biri bağlanmaktan kaçınmaktır. Bazı kişiler için ayrılık ölümden beterdir.  Ayrıldıkları zaman kendilerinden bir şeyler yitirdiğini düşünür yoğun korku hissederler. Acı çektiren bu deneyimi yaşamamak için de ilişki derinleşmeye başladığı zaman yakınlaşmamak adına başkalarıyla ilişkiye girer. Bu şekilde yakın ilişkiden kendini uzak tutmuş olur. Bu süreç kişi için yakınlaştığı ilişkilerde tekrarlayıcı şekilde devam eder.

Bazı ilişkilerde de partnerlerden biri diğerini üzdüğünde, incittiğinde, ilgisi azaldığında intikam almak adına aldatmaya yönelebilir. Bu tarz aldatmalar kısa sürelidir, uzun süre devam etmez. Kişi intikam aldığını hissettiğinde ilişkisini bitirir. Bunu eşine söyleyebilir. Ancak burada amaç karşısındaki kişiyi cezalandırmak da olsa kişi eşine onu aldattığını hissettirmeyebilir.

Aldatılmanın diğer bir nedeni de ayrılmak da zorlanmadır. Ayrılmakta zorlanan karşısındakine bunu söyleyemeyen kişiler, ilişkilerindeki tatmin azalsa da ilişkilerini devam ettirirler. Yalnız kalmaktan korktukları için ilişkiyi sürdürürler. Ancak bu esnada başka biri ile ilişki fırsatını yakaladıklarında da bu ilişkiye de başlarlar. Sıklıkla dile getirilen nedenlerden biri de eşiyle ilişkisinde eksik gördüğü, mutsuz olduğu noktaları, başka biriyle yakınlaşarak aşmaya çalışması. Bu durumda kişi birinden biriyle ilişkisini bitirmek istemez. Çünkü her ikisinin de kendisini mutlu eden yanları vardır.

Zorunluluklar oluşmadığı müddetçe de her iki ilişkiyi devam ettirir. Bazı durumlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak da aldatma görülebilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte beğenildiğini, değişimlerin kendisini etkilemediğini hissetmek adına da aldatabiliyorlar. Ayrıca ekonomik koşullar, iş stresi gibi nedenlerle mutsuz olan kişiler ev yaşantısında da sorunlarla başa çıkamayınca başka bir ilişkiye kolaylıkla kayabiliyor. Kısaca aldatmanın birçok nedeni vardır. Bu nedenle de her ilişkiyi kendi içinde değerlendirmek gerekir.

Kadınlar da erkekleri aldatır mı? Erkekler tek eşli mi çok eşli midir? Aldatmak erkeklerin genlerinde var mıdır? vb..sorular devam ede dursun, aldatmanın ardından her iki cinsi de zor günler bekler. Aldatan kişinin bahaneleri nedenleri ne olursa olsun bu durumu yaşattığı kişinin hayatında bir iz bırakır. Aldatılan kişi ne kadar karşısındakinden kuşkulansa da olayı ilk yaşadığı an büyük bir şaşkınlık yaşar. Ardından da yoğun  bir öfke oluşur . Aslında bu öfke için de derin bir üzüntüyü de barındırır. 

Erkekler aldattığında “elinin kiri”, “erkektir yapar”, zaten tüm erkekler yapıyor” gibi ifadelerle olay doğallaştırılıyorken, kadınların da erkekleri aldatması yeni yeni dile getirilmeye başlandı. Kadınlarda erkekleri aldatmakla birlikte bunun daha az ifade ediliyor olması kadınlarda oranı belirsiz hale getiriyor. Oysa aldatmanın neden gerçekleştiği kadar aldatılma sonrasında yaşananlara da bakmak lazım. Aldatmak tam anlamıyla iç dünyada bir yıkım oluşturur. Bu yıkımı toparlayabilmek de zaman alır. kişinin müdahale edemediği bir olay olmuştur ve hiçbir müdahalesi olamamıştır. Aldatılan kişinin inançları derinden sarsılmıştır. İnsanlara güvenme, sevildiğine inanma ve kendine güven duygusu aldatma ile şiddetli bir depreme maruz kalır. İlk anda yaşanan şoktan sonra karmaşık duygular yaşanır. Korku, endişe, çaresizlik ve utanç duyguları birbirine karışır. 

Eskiye göre daha gergin olur kişi. İçe kapanma ve sürekli olayın hatırlanması. Yaşanan olay sonrasında aldatmayı hatırlatan  yerlerden, durumlardan, düşüncelerden kaçınmaya çalışır.  Yoğun öfke, olayı anlamlandırmaya çalışma sürecinin sonrasında, üzüntü yaşanır. Bir süre sonra kişi hem duygusal, hemde zihinsel olarak kabullenir. Aldatma olayları sonrasında genellikle aldatılan kişiler ve bayanlar yardım almak için psikoterapistlere başvurmaktadırlar. Sonuçta aldatan kişinin kendine göre ister haklı nedenleri olsun, ister herkesin yaptığını söylesin. Aldatılanlar kadar aldatan kişiler sorunun bir parçasının kendilerinin de olduğunu görmedikçe aldatma problemi sürüp gidecek..


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:03 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.