ALDATMANIN BAŞLICA NEDENLERİ

Haber Türk

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nde Uzman psikoloh Zehra Erol, son yıllarda aldatıldığını söyleyenlerin sayısında artış olduğunu belirtiyor.

Aldatmanın en önemli nedenlerinden birinin bağlanmaktan kaçmak olduğunu belirten Erol, "Bazı kişiler ayrıldıkları zaman kendilerinden bir şeyler yitireceklerini düşünür ve ilişki derinleşmeye başladığında başkalarıyla ilişkiye girer. Böyle davranan kişiler kendilerini yakın ilişkiden uzak tutmuş olur." diyor. Aldatmaya yol açan diğer nedenleri ise şöyle sıralıyor:

 AYRILAMAMAMK TETİKLİYOR

- Partnerlerden birinin diğerini üzmesi, incitmesi ve ilgisi azalması: Bu duyguları yaşayan kişiler, intikam almak adına aldatmaya yönelebilir. Bu tarz aldatmalar genelde kısa sürer. Kişi intikam aldığını hissettiğinde ilişkisini bitirir.

- Ayrılmakta zorlanma: Ayrılmakta zorlanan ve karşındakine bunu söyleyemeyen kişiler, ilişkilerindeki tatmin azalsa da bu beraberliği devam ettirir. Bunun nedeni yalnız kalma korkusudur. Ayrıca eşleriyle ilişkilerinde eksik gördükleri noktaları, bir başkasıyla yakınlaşarak aşmaya çalışırlar.

- Yaşın ilerlemesi: Yılların akıp gitmesiyle, kişide eskisi gibi beğenildiğini ve değişimlerin kendisini etkilemediğini hissetme arzusunun yoğunlaşmasıda aldatmaya zemin hazırlar.

Aldatan kişide görünen farklılıklar

• 'Duymamışım' ya da 'İşteydim' gibi bahanelerle açılmayan telefonlar.

• Artan iş yoğunluğu ve toplantılar

• Dış görünüşe daha çok önem vermek

• Cinsel birliktelikte azalma, "Stresliyim o yüzden canım istemiyor senle ilgisi yok" gibi bahanelerin ardına sığınmak

• Gündelik sorunları abartarak tepki vermek.  Kapıyı geç açtığı ya da arkadaşlarının yemek davetine geç kaldığı için partneriyle kavga etmek

• Eşini yetersiz gördüğü konuların üzerinde abartılı şekilde durmak. Bu yolla, kendi davranışlarındaki sorunlardan kaçmaya çalışmak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.