ALGILAMAYI AZALTIYOR

A.A

Sağlık Bakanlığından, "yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı,  algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri,  okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun  saptandığı" uyarısında bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri,  okul döneminde öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile  sağlıklı beslenmelerinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Yetkililer, okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel  gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileri yaşlarda sağlıklı beslenme  alışkanlıkları kazanmalarına destek olunması gerektiğini vurguladı.
 
Yapılan çalışmalarda, "yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat  sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış  bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul  başarılarının düşük olduğunun saptandığını" belirten yetkililer, başarının  artması için şu önerilerde bulundu:

"Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme  ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de  yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.

Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin  davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale  edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanı sıra,  öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir. Öğretmenler; öğrenciler ile  birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi  yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi gibi) düzenlemeli ve bu konunun  öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalı.
 
Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda  açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalı.  Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmeli."
       
"GÜNDE 2-3 SU BARDAĞI SÜT"
        
Çocukların beslenme çantası içeriğinin, daha önce okullara Sağlık  Bakanlığı tarafından önerilen menü örneklerine göre hazırlanmasının sağlanması ve  içeriklerinin sıklıkla kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, menü  hakkında şu bilgileri verdi:

"Beslenme saatlerinde; peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi  besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve  suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile  işbirliği yapmalı.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli  besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.  Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru  baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna,  pirinç gibi besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmeli.

Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı  kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir.  Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim  sistemlerinin sağlıklı olması için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve  tüketmeleri önerilmektedir."

"GÜNE KAHVALTI İLE BAŞLANMALI"
        
Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu vurgulayan yetkililer,  kahvaltı yapılmadığında, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel  performansta azalma olduğunu bildirdi. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve veya  meyve suları, birkaç dilim ekmek, 1 bardak süt, poğaça çocuklar için yeterli ve  dengeli bir kahvaltı örneği olduğunu belirten yetkililer, beslenme programı  hakkında şu bilgileri verdi:

"Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi  için öğün atlanmamalı. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması  en uygun olanıdır.

Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde,  şeker ve şekerli besinler, cips gibi yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler  yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve  suları ve kuru meyveler tüketilmeli.

Özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinler kesinlikle satın  alınmamalı."

Yetkililer, çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın  aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olması gerektiğine dikkati çekerek, "Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve  Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin  geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de  temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmesini" önerdiler.

Yetkililer, vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda  yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal  gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin  artırılmasına önem verilmesi gerektiğini de belirtti.

Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının  kazandırılması gerektiğini de vurgulayan yetkililer, "Kirli eller, basit bir  soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın  nedeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara, özellikle yemek yemeden önce ve  sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve  gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile iyice ovuşturarak yıkamaları  konusunda alışkanlık kazandırılması gerekmektedir" uyarısında bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.