ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞECEK

Habertürk

Ramazan'da yeme içme alışkanlıkları değişecek, kilo sorunuyla karşı karşıya kalmayın.


İftar davetlerinin yeme alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten uzmanlar, "Beslenme ve kilo sorunu yaşamak istemiyorsanız iftar davetlerinde beslenmenize dikkat edin" uyarısında bulundu.

Ramazan ayında yaşanan sağlık sorunları ve dengeli beslenme konusunda yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Diyetisyen Berna Ertuğ, iftar davetlerinin yeme alışkanlıklarını değiştirdiğini söyledi. Yeme alışkanlıkları değişmesinin beslenmeye bağlı sağlık sorunlarına ve kilo problemlerine neden olduğunu belirten Ertuğ, "Yemek seçimlerinizi daha az yağlı olanlardan yana yapmalısınız. Kızartmayla yapılmış yemeklerden uzak durmalısınız. Tercihinizi ızgara, fırın veya haşlama yöntemleriyle hazırlanmış besinlerden yana kullanmalısınız. Yemekleriniz yavaş yemeğe çalışmalı ve iyi çiğnemelisiniz" önerisinde bulundu.

SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN


Ramazanda dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun da tatlı tüketimi olduğunu kaydeden Diyetisyen Berna Ertuğ, "Tatlı tüketiminde tüketilen miktar, tüketildiği saat ve tüketim sıklığı önemli olmakla beraber ramazan ayında şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih ediniz.

Ramazan ayının tatlısı olarak bilinen güllaç yağ içeriği düşük, üzerine eklenmiş ceviz veya nar ile de besin çeşitliği sağlanmış bir sütlü tatlı olarak sağlıklı bir tercih olacaktır" dedi. Ertuğ, meyve olarak da lif, A ve C vitamini, folik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko bakımından zengin olan hurma tüketilmesini önerdi.

KİLO ALMAMAK İÇİN EGZERSİZ YAPIN

Ramazan ayında karşılaşılan bir diğer önemli sorunun da kilo alma konusu olduğunu belirten Ertuğ, kilo almamak için iftardan sonra mutlaka egzersiz yapılması gerektiğini söyledi. Gün boyu aç kalınmasından dolayı hareket azlığı, metabolizma hızının yavaşlaması, tek öğünde aşırı besin tüketimi gibi nedenlerle Ramazanda kilo problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden Ertuğ, şu tavsiyelerde bulundu: "İftardan 45 dakika sonra 30 dakika- 1 saat arasında yapılan egzersizler (düşük tempoda yürüyüş vb.) kilo kontrolünde size yardımcı olacaktır.

Uzun süre açlığın ardından birden yemeğe yönelmek mide ve barsak sistemimizi etkiler. Bu yüzden iftar vakti aşırı yemek yemeyiniz, öğününüzü 2-3 öğüne bölerek tüketiniz. Çok sıcak ve soğuk besin tüketiminden kaçınınız. Özellikle yemek sırasında asitli içecek tüketiminden uzak durunuz, yerine su tüketebilirsiniz"

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.