ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI ERKEKLERİDE VURUYOR

 

Amerika'da gerçekleştirilen son bir araştırma, alışveriş bağımlılığının erkeklerin %5'inde görüldüğünü ortaya koydu.

Stanford Üniversitesi'nde Lorrin Koran ile birlikte çalışan araştırmacılar, katılımcıların alışveriş alışkınlıklarını ve finansal durumlarını öğrendikten sonra verileri, bağımlıları tanıyan özel bir programda değerlendirmişler. Buna göre kadınların %6'sı erkeklerinse %5,5'i alışveriş bağımlısı.

Fakat ne var ki bu sonuçlar klinik verilerle örtüşmemekte. Nitekim alışveriş bağımlılığı terapisi için başvuranların %80-95'i kadınlardan oluşmakta.

Bilim adamları bugüne kadar elde edilen verilerin kanıtlanabilmesi için yeni araştırmaların yapılması gerektiğini söylüyorlar. Psikologlar, ayrıca kumar gibi diğer bağımlılıkları da araştırarak bunların diğer psişik bozukluklarla birlikte ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmeye çalışacaklar.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.