ALIŞVERİŞ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NP Grup

Alışveriş tutkusunun ne zaman hastalığa dönüştüğü ve dürtüsünü engelleyemeyenlerin yaşadıkları sosyal ve psikolojik sorunlar ile kredi kartlarının bu dürtüyü ne yönde etkilediği, neden kişinin karşı koyamadığı, hangi stresli durumların tetiklediği ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Alışveriş ne zaman hastalık halini alır? Kişi bu isteğini neden kontrol altında tutamaz? İhtiyaç olmadığı halde aynı üründen onlarca alan kişilerin yaşadığı duygu durumlar nelerdir? Kontrolsüz alışveriş kişide nasıl gelişir? Öğrenilen yanı var mıdır? Alışveriş hastası olan kişi alışveriş öncesinde ne gibi gerilimler yaşar? Alışveriş sonrasında rahatlar mı? gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Alışveriş yapan kişi kendisi dışında başkalarına da hediyeler alır mı? Alışverişin zevk tuzaklarına düşmemek için neler yapılabilir? Büyük alışveriş merkezlerinin alışveriş dürtüsünü tetikleyen müzikler kullanılmasının etkisi nedir? Statü ve gösteriş için alışveriş yaparlar mı? Başlama yaşı nedir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra Baripoğlu ve Uzman Psikolog Yıldız Baripoğlu olacaklar.

Alışveriş hastası kişilerde benlik algısı düşük müdür, kişi alışveriş yapmadığı zaman kendini bitmiş ve çökkün hisseder mi, tolerans gelişir mi, başka hastalıklar eşlik eder mi, tedavisinde ilacın ve terapinin etkisi nedir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İspanya'da Kültürler arası Sevilla NODO Üdülü'nü alan Başbakan Erdoğan'a tören sonrasında ayakkabı fırlatılmasını ne anlama geldiğini, 'Yaşan Kürdistan' şeklinde bağırmasının hedeflediği manipülasyonu İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.