ALIŞVERİŞ TUTKUSU ARTIYOR

ANKA

İnternet bağımılılığı artıyor. 5 evden 2’sine girmeyi başaran internet alışverişte de ağırlığını hissettirmeye başladı.

 


Günümüzde 5 evden 2’sine girmeyi başaran internet alışverişte de ağırlığını hissettirmeye başladı. İnternet kullanan 10 kişiden yaklaşık 2’sinin alışverişini sanal ortamda yapmayı tercih etmesiyle e-ticaret 2010 yılının ilk 7 ayında 8.5 milyar TL‘ye dayandı.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması Sonuçları Türkiye’de, internete aerişim imkanı olan hane oranının yüzde 41.6’ya yükseldiğini ortaya koymuştu.

İnternet kullanan bireylerin kişisel kullanım amacıyla internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 15 olarak tespit edilmişti. ANKA’nın Bankalararası Kart Merkezi(BKM) verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, yerli ve yabancı kartların yurtiçi kullanımıyla e-ticaret ilk 7 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51.4 artarak 5 milyar 569 milyon TL’den 8 milyar 471 milyon TL’ye yükseldi.

Söz konusu dönemde bir önceki aya göre yüzde 32.4, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 39.8 artış yaşandı. yerli ve yabancı kartların yurtiçi kullanımındaki toplam 8 milyar 471 milyon TL’lik 7 milyar 115 milyon TL’sini yurtiçi harcamalar oluştururken 1 milyar 355 milyon TL’sini ise yurtdışı harcamalar oluşturdu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.