Alışverişte yılbaşı tuzaklarına düşmeyin!

Yılbaşı geldi alışveriş bağımlısı olanlar ise deyim yerindeyse çıldırdı. Dikkat!

Yılbaşı yaklaştı alışveriş bağımlısı olanlar ise deyim yerindeyse çıldırdı. Mağazaların ve alışveriş merkezlerin yılbaşına özel birbirinden ilgi çekici kampanyaları, alışveriş bağımlısı olanların yanı sıra hemen herkesi cezp ediyor. Öyle ki isteksizler dahi alışverişe yönelebiliyor. Uzmanlar ise uyarıyor. “Aman herkes alıyor, ben de almalıyım” yanılgısına düşmeyin uyarısında bulunuyor, tuzağa düşmemek için önerilerde bulunuyor…

Alışveriş merkezleri ve mağazalar cıvıl cıvıl her yer rengârenk. Vitrinler ışıklandırılmış, yılbaşına özel tasarlanmış, süslenmiş. Vatandaşa ise sadece delice alışveriş etmek kalıyor.  Tüketimin bu gibi özellikle de yılbaşı günlerinde arttığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuyor. Yılbaşı öncesi dönemin alışverişin en fazla teşvik edildiği günler olduğuna dikkat çeken Ünsalver, tüm mağazaların kişilerin ilgisini çekebilmek için her yönteme başvurduklarını ifade ediyor. Ünsalver kampanyalara dikkat diyor.

KAMPANYALAR YANILTIYOR!

Yapılan kampanyalar en isteksiz kişiyi bile alışverişe yönlendirebiliyor. "Sadece bugün tüm ürünler yarı fiyatına", "200 TL ve üstü alışverişlerde 50 TL hediye çeki", "Aynı markadan iki ürün alırsanız üçüncüsü bizden size hediye", "Sevdikleriniz bunları hak ediyor" ve benzeri sloganlar kişide alışveriş yaptığında kazançlı çıkacağı yanılsaması oluşturuyor. Bu yanılsama gereksiz alışverişleri teşvik ediyor.

HERKES GİBİ SEN DE ALMALISIN MESAJI VERİLİYOR!

İnsanlar doğru ve yanlışı bulmaya çalışırken bazen başkalarının davranışlarını izleyip örnek alırlar. Mağazaları dolduran insanları görmek, toplumun dışında kalmak istemeyen kişide "herkes bir şeyler aldığına göre ben de almalıyım" düşüncesine neden olabiliyor. Sanki herkes gibi alışveriş yapmamak hatalı bir davranışmış gibi algılanıyor böyle durumlarda.

ALIŞVERİŞ TAKINTISI OLANLAR İÇİN YILBAŞI RİSKLİ!

Tabii bu soğuk kış gününde canlı renklerin ve eğlenceli müziklerin çekiciliğini de atlamamak lazım. Sadece alışveriş merkezlerinde değil artık sokak ortasında dahi size sıcak içecekler sunup ürün tanıtan kişilere rastlamak mümkün. Size gülümseyerek yaklaşıp cana yakın bir duruş sergileyen satış elemanını dost gibi görme ve onun bu yakınlığı karşısında satma istediği şeyi reddetmek ayıp olacakmış gibi hissetmek alışverişi kolaylaştırabiliyor. Özellikle alışveriş takıntısı olanlar için en riskli dönem yılbaşı. Çünkü alışveriş yapmayı akılca hale getirmek için birçok bahane var.

TUZAĞA DÜŞMEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

- Yılbaşı alışverişi sırasında sorun yaşamamak için, öncelikle bütçenizi belirleyin. - Bütçenizin esneyebileceği üst limiti belirleyin. - Kimlere hediye alacağınızın bir listesini çıkarın. - Bu kişilere ne alabileceğinizin planını yapın. - Almayı hedeflediğiniz ürünlerin hangi mağazalarda olduğunu belirleyin. - Alışveriş sırasında sadece önceden belirlediğiniz şeyleri satın alın, kendinize bir şeyler almayın. - Eğer, alışveriş sırasında ilgi çekici yeni seçeneklerle karşılaşırsanız biraz bekleyin. Bu yeni seçeneğin o kişiye mi yoksa size mi daha uygun olacağını düşünün. - Satış elemanlarının "bunun yanına şu çok iyi gider" önerilerini dikkate almayın. - - - Yorgunsanız ve açsanız öncelikle dinlenin ve bir şeyler atıştırın, alışverişe sonra devam edin.

HEDİYEDE MAKUL OLAN SEÇİLMELİ!

Yılbaşında sevdiklerinize hediye vermek, geçen yılda onunla hayatı paylaşmaktan mutlu olduğunuzu ve yeni yılda da onu hayatınızda görmek istediğinizi anlatmanın bir yoludur.  "Çam sakızı çoban armağanı" ve "yarım elma gönül alma" deyişlerini unutmayalım. Sevdiklerimize onları düşündüğümüz ve değer verdiğimizi gösteren mütevazı hediyeler yeterli olacaktır. Hatta kişinin kendisinin emek vererek hazırladığı bir hediye çok daha anlamlı olacaktır.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Aralık 2013Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2013