Alkol düşüğe yol açabilir

Sağlıklı gebelik için risk faktörü gösterilen alkol tüketimi, tüp bebek tedavi sürecini de olumsuz etkiliyor.

Sağlıklı gebelik için risk faktörü gösterilen alkol tüketimi, tüp bebek tedavi sürecini de olumsuz etkiliyor.

ABD'de yapılan araştırmaya göre, tüp bebek tedavisi sırasında ve sonrasındaki 1 yılı kapsayan dönemde alkol tüketimi, düşüklere yol açıyor ve canlı bebek doğum oranını azaltıyor. alkol_tup_bebekHacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, Türkiye'de çiftlerin yüzde 15'inin çocuk sahibi olmada sorunlar yaşadığını, her yıl on binlerce tüp bebek uygulaması yapıldığını söyledi. Tüp bebek tedavi sürecini etkileyen faktörler hakkında bilgi veren Yaralı, bu konuda halk arasında doğru kabul edilen yanlışlara dikkati çekti.

OBEZİTE, DOĞRUDAN KISIRLIK NEDENİ DEĞİL

Kadınlarda üreme sistemi ve doğurganlıkları üzerinde etkili olan obezitenin adet düzensizliği ve yumurtlama problemlerine neden olduğunu anlatan Yaralı, obezitenin doğrudan kısırlığa yol açmadığını söyledi. Yaralı, obez kadınlarda tüp bebek tedavi sürecinde kullanılan ilaç dozunun arttığına işaret ederek, "Özellikle, yumurtalık rezervi çok iyi olan ve polikistik over sendromlu hastalarda, doz ayarlaması yapmak güçleşebiliyor" dedi. Aşırı zayıflığın, doğurganlığa olumsuz etki yaptığını vurgulayan Yaralı, özellikle vücut yağ oranı normalin çok altına inen kadınlarda yumurtlama fonksiyonun geri dönüşümlü ortadan kalktığını; ancak tüp bebekte gebelik oranları üzerinde olumsuz etkisi bulunmadığını ifade etti.

FAZLA EGZERSİZ OLUMSUZ ETKİ YAPIYOR

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin kadının genel sağlık durumunu iyileştirdiğini ve normal kilonun korunmasını sağladığını dile getiren Yaralı, "Yürüyüş, aerobik gibi egzersizlerin olumlu veya olumsuz gösterilmiş bir etkisi yoktur. ABD'de 2 bin 232 kadın üzerinde yapılan çalışmada, 4 saat ve üzerindeki egzersizin, eve canlı bebekle gitme oranları açısından olumsuz etkisi rapor edilmiştir. Ama bu kapsamda ileri çalışmalara ihtiyaç vardır" diye konuştu. Aşırı alkol tüketiminin gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olabileceğini belirten Yaralı, "Aşırı alkol tüketen annelerin doğacak bebeklerinde, pek çok fiziksel ve zihinsel gelişim sıkıntısı ile karşılaşılabilir" ifadesini kullandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.