ALKOL KALP RİTMİNİ DE BOZUYOR

REUTERS

Aşırı alkol tüketimi, kalpte  ritim bozukluğunun bir türü olan atriyal fibrilasyon olasılığını artırabilir.

 


Japonya'da Tsukuba Üniversitesi'ne bağlı Klinik Tıp Enstitüsü'nden Satoru  Kodama'nın liderliğindeki ekibin 14 araştırmanın sonuçları üzerinde yaptığı  inceleme, atriyal fibrilasyonun teşhis edilme olasılığının, az alkol tüketen ya  da hiç tüketmeyenlere oranla çok alkol alanlarda yüzde 51 oranında daha yüksek  olduğunu gösterdi.

Sonuçları "Journal of the American College of Cardiology" dergisinde  yayımlanan incelemede, aşırı olmasa da düzenli içki içmenin de bu olasılığı  artırdığına dikkat çekildi.

Kişinin günlük alkol alımı 10 gram artıkça, ritim bozukluğu olasılığının  da yüzde 8 oranında yükseldiği belirtildi.

Aşırı alkol tüketimine ilişkin tanımlar çeşitlilik gösterse de erkeklerde günde en az iki kadeh, kadınlarda da en az bir kadeh  içki içmek, aşırı alkol tüketimine giriyor.

Atriyal fibrilasyonun, ritim bozukluğunun en yaygın türü olduğu ve  hastaların felç geçirme olasılığını önemli ölçüde artırdığı biliniyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ocak 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.