Alkol ölçerin tehlikesi

Kandaki alkol miktarını ölçmeye yarayan cihazlar artık çok ucuzladı. Bir zamanlar tanesi 10 bin dolar olan ve sadece polislerin kullanabildiği bu cihazlar artık 30 dolara satılıp anahtarlığa takılabiliyor.

Kandaki alkol miktarını ölçmeye yarayan cihazlar artık çok ucuzladı. Bir zamanlar tanesi 10 bin dolar olan ve sadece polislerin kullanabildiği bu cihazlar artık 30 dolara satılıp anahtarlığa takılabiliyor.

alkololcerGeçenlerde ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu'nun, kandaki yasal alkol oranını 0.08'den 0.05'e düşürmesi, bazıları akıllı telefon eklentisi olarak da satılan bu cihazlara ilginin artmasına yol açtı. Güvenlik uzmanları ise, bu cihazlardan onay almanın, direksiyona geçince düzgün kullanmak anlamına gelmediği konusunda uyarıyor. Ve sorumluluğun üstlerine kalmasından çekinen imalatçılar da böyle bir şey, hiçbir taahütte bulunmuyor. Yine de bu cihazlar, içilen içki miktarını ölçmenin ötesinde, bir takım veriler sunuyor. Sahibi olduğu BACtrack şirketiyle yakıt hücresi tertibatı diye tabir edilen ve sonuçları Bluetooth bağlantısıyla iPhone'da gösteren aleti satan Keith Nothacker'e göre, yasalara uyan kişilerden test yapmadan kandaki alkol oranı konusunda 0.05'le 0.08 arasındaki farkı bilmelerinin beklenemeyeceğini söylüyor. BACtrack, kısa vadede çıkacak alkol düzeyini, en zirveden sıfıra kadar öngören zaman bazlı bir grafik de sunuyor.

ALKOL BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Bu cihaz 150 dolara satılıyor. Elde tutulan, pille çalışan tertibatın içinde metalik bir katalizör var. Onun başlattığı kimyasal reaksiyon kandaki alkol oranını ölçmekte kullanılıyor. Not hacker ' ın şi rket i , ürününü, "cebe sığan huzur" diye nitelemekle beraber, amacının içki içen kişiye polis tarafından çevrildiğinde limitin altında çıkacağı güvencesi vermek olduğunu reddediyor. Nothacker'a göre, bu sadece "eğitim amaçlı bir alet". Rakip şirket Alcohoot, iPhone'a takılan 75 dolarlık bir cihazı Eylül'de piyasaya çıkaracağını duyurdu. Alcohoot'un ürünü ayrıca, insanların yemek yiyip ayılabilecekleri civardaki lokantalar ile taksi şirketlerinin listesini gösteren bir uygulama içeriyor. Aralarında BACtrack'in de olduğu şirketler tarafından imal edilen, fiyatı 30 ila 70 dolar arasında değişen diğer bir cihaz ise kalay oksitle yapılan bir yarı iletkenle çalışıyor. Ama bunun sensörü 3 ila 6 ay sonra bozulabildiği gibi aseton, saç spreyi ve diğer çevre kirletici etkenleri alkol sanıp yanlış alarm vermeye de eğilimli. Tüm makine ayarları , imalatçı tarafından ABD Ulaşım Bakanlığı'nın onayladığı bir cihaz kullanılarak yapılıyor. Cihaz, bilinen bir alkol konsantrasyonunu içeren bir çözeltiyi çekiyor ve insan nefesine benzer şekilde üflüyor. İmalatçıların tahminine göre, ucuz yarı iletken modellerin çoğu kişisel kullanım için alınıyor. Diğer yandan polisin kullandığı test ekipmanı, genelde sade vatandaşa satılmıyor. Emniyet müdürlüklerinin çoğu alkol oranı analizi yapan Intoxilyzer adında bir model kullanıyor. 10 bin dolara satılan bu modelin verdiği sonuçlar, mahkemelerce kabul ediliyor. Bir arabayı durduran polis memuru, önce şoför camına yaklaşıp arabanın içine fenerini tutar. Burada görünen amacın dışında, gizli bir başka amaç da vardır. 600 dolarlık bu fenerin üzerindeki sensör, ampul içerisini aydınlatırken havada alkol arar. Alkollü Araba Kullanmaya Karşı Anneler grubunun Wash ington of i s indeki lobici lerden J.T. Griff in, tüketicilere yönelik alkolmetre modellerinin bazen yasal limite en yakın miktarı tutturmak isteyen kişiler tarafından kullanılabileceği uyarısı yapıyor. "Ayarları düzgün yapılmamışsa cihaz oranı yanlış okuyabilir ve insanlar kontrolleri zayıflamış bir şekilde direksiyonun başına geçer" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:01 Ağustos 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.