ALKOLİKLERİN BEYİN FONKSİYONU YENİLENİYOR

ALKOLİKLERİN BEYİN FONKSİYONU YENİLENİYOR

İçki alışkanlığından kurtulan insanların beyin fonksiyonlarının yenilendiğini saptayan bilim adamları, mekânsal bilgilerin işlendiği bölgedeki işlevin, alkolden uzun yıllar uzak durulması halinde bile yenilenmediğini görmüşler.

Orta yaştaki yüz kişiyi inceleyerek bu sonuca ulaşan bilim adamları şimdi 50 yaşından sonra alkolü bırakan insanlarda da iyileşmenin yaşanıp yaşanmadığını araştıracaklar. Alkolün sinir sistemi üzerinde olumsuz etki yaptığı uzun bir süredir biliniyordu. Ancak alkolün bırakılmasından uzun bir süre sonra hangi bilişsel yetilerin yenilendiğini araştırmacılar yeni öğrendiler.

Araştırma çerçevesinde 96 deneğin uzun ve kısa vadeli belleği, reaksiyon süresi, mekânsal bilgi işlemi ve konuşmayla ifade yetisi kontrol edilmiş. Deneklerin yüzde 50'si altı ay önce alkolü bırakmıştı, diğer ya rısı ise hiç alkol içmemiş ya da ender olarak içmişti diyen bilim adamları bu iki grup arasındaki bilişsel yetiler arasında genel olarak bir fark olmadığını görmüşler. Eski alkol bağımlılarında sadece mekânsal bilgiyi işleme yetisi yenilenmemişti. Oysa bu yeti, otomobil sürme gibi gündelik etkinlikler için gereklidir. Bundan sonraki araştırmalar elli yaşın üzerindeki eski alkol bağımlılarıyla yapılacak.

 

KAYNAK: //www.cumhuriyet.com.tr/

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.