ALKOLİZMDEN KORUYABİLEN GEN

REUTERS 

Bilim adamları, değişime uğramış bir genin alkolizmden  koruyabileceğini belirlendi.

 


Kuzey Carolinia Üniversitesi'nden Dr. Kirk Wilhelmsen ve ekibinin yaptığı  araştırmaya, ebeveyninden en az biri alkolik, yüzlerce kız ve erkek kardeş  katıldı.

Ortalama 3 kadeh votka-soda içen katılımcılardan, alkolün etkilerini  belirlemek için düzenli aralıklarla, bazı sorulara yanıt vermeleri istendi.

"CYP2E1" geninin değişime uğramış haline sahip kişilerin diğerlerinden  daha az içseler de alkolün etkilerini çok daha çabuk hissettikleri görüldü.

Gen varyantının alkolizmden koruyabileceğini ve etkisinin çok güçlü  olduğunu vurgulayan Wilhelmsen, ancak alkolizmin çok karmaşık olduğuna, kişileri  alkol içmeye iten birçok neden bulunduğuna ve gen varyantının bu nedenlerden  yalnızca biri olabileceğine dikkati çekti.
 
Araştırma, "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" dergisinde  yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar, çok az içse de "alkole fazla duyarlı"  kişilerin alkolik olma riskinin az olduğunu göstermişti. Ancak bu durumun genetik  olduğu açıklığa kavuşmamıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.