ALMANYA BAĞIMLILIKTA 5. ÜLKE

DHA

Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi DHS, Almanya'da kişi başına yıllık yaklaşık 10 litre alkol tüketildiğini açıkladı.


Bu oranla Avrupa’da 5’inci sıraya çıktığı belirtildi. Almanya'da 1 buçuk milyon kişinin alkol bağımlısı olduğu açıklandı.

DHS’nin açıklamasına göre, İlk sırada yer Alan Lüksemburg’u İrlanda, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti izlerken, Almanya ‘inci sırada yer aldı. Rakamlar Almanya’da özellikle alkol alımından komaya girenlerin oranı hızla arttığını gösterdi. 2008 yılında toplam 109 bin 300 kişi alkol komasından hastaneye kaldırıldı. Aynı yıl her bir kişi ortalama 9.9 litre alkol tüketti. 2008 yılında tüketilen alkolün 2007'ye oranla çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken DHS Müdürü Raphael Gassmann, Pro 7 kanalında alkole karşı büyük bir kampanya başlatılmasını istedi.  Komalık olana kadar alkol içenlerin ve alkol bağımlılarının sayısının hızla artması uzmanları korkutuyor. Komaya girecek oranda alkol tüketiminin gençlerin yanı sıra, yaşlılar arasında da yaygın olduğu tespit edildi. 2008 yılında 25 bin 700 çocuk ve genç alkol komasından hastaneye kaldırıldı. Bu ise 2000 yılına göre üç kat artış anlamına geliyor. Ancak aynı yıl 80- 85 yaşındakilerin 4 bin 307'si alkol komasına girdi. Bu rakamın 2000 yılında aynı yaş grubundaki koma vakalarının üç katından fazla olduğu belirtildi.

İstatistiklere göre Almanya'da 1,5 milyon kişi alkol bağımlısı. Alman İstatistik Dairesi'nin 2000 yılı ile ilgili verdiği rakamlara göre, 2008'de komalık olanların oranı 2000 yılındakilerin 2 katını buluyor.

İLAÇ BAĞIMLILIĞI

Bağımlılık uzmanları, Almanya'da 2 milyon insanın ilaç bağımlısı olduğunu açıkladı. İlaç bağımlılığı özellikle kadınlarda ve ileri yaş gruplarında daha da yükseliyor. Bu arada, ilaçların yüzde 5'inin bağımlılık potansiyeli taşıdığına dikkat çekildi. 65 yaşın üstündekilerin yüzde 40'ının sekizin üzerinde ilacı düzenli olarak aldığı açıklandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.