"ALO ŞİDDET HATTI" İSTEDİ

DHA

Manisa Belediyesi öncülüğünde oluşturulan Manisa Kadın Meclisi üyesi bir grup kadın, faaliyetleriyle ilgili bilgi vermek için Manisa Valisi Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etti. Manisa Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Seher Taydaş, Vali Güvenç'e kadınların sorunlarıyla ilgili brifing verip isteklerini iletti. Manisa Kadın Sığınma Evi'nin kapasitesi küçük olduğunu belirten Taydaş, belediye imkanlarıyla oluşturulan sığınma evinde çeşitli nedenlerle evinden ayrılan 25 kadının çocuklarıyla birlikte kaldığını ve bu kadınların geçimlerini sağlayabilmek için valiliğin yönlendirebileceği kurumlarda çalışabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Kadın Meclisi'nin Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Tülin Turbil ise Vali Güvenç'ten şiddet gören kadınlar için 'Alo Şiddet Hattı' kurulmasını istedi. Şiddet gören kadının maruz kaldığı kötü muameleyi 24 saat içerisinde üçüncü kişilere anlatmaması durumunda olayın kapandığına dikkati çeken Avukat Turbil, "Şiddet gören kadın, o andaki ruh haliyle içinde bulunduğu durumu unutmak ister. Böyle bir durumda, şiddet büyüyerek devam eder ve birçok vaka ölümle sonuçlanabilir" dedi.

'Alo Şiddet Hattı' projesine olumlu yakalaşan Vali Güvenç ise şunları söyledi:

"Kadınlarımızın istekleri bizim için çok önemli. Onların bir araya gelip örgütlenerek faaliyetlerde bulunmaları ülkenin medeniyet seviyesini olumlu yönde etkiliyor. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bugünden sonra da ne gerekirse yapmaya hazırız. Kadın sığınma evinde kalan kadınların geçici istihdamı içinde hizmet satın alan kurumlarla görüşmeler yapıp kontenjan ayırmaları isteyeceğiz."

Vali Güvenç, 'Alo Şiddet Hattı' projesinin hayata geçirilmesi için Özel Kalem Müdürü Tülin Kudak’a da talimat verdi.

Ziyaretin sonunda kadınlar Vali Celalettin Güvenç'e çiçek verip teşekkür etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.