Altın ve gümüş farklı yıldızlarda oluşmuş

Altın ve gümüş bir zamanlar tamamen farklı yıldızların patlaması sırasında oluşmuş. Çünkü iki metalin oluşumu tek bir yıldızla ilişkilendirilemeyen iki farklı füzyon sürecine uzanıyor.

Altın ve gümüş bir zamanlar tamamen farklı yıldızların patlaması sırasında oluşmuş. Çünkü iki metalin oluşumu tek bir yıldızla ilişkilendirilemeyen iki farklı füzyon sürecine uzanıyor.

Bilim insanları bu sonuca tüm maddelerin yapıtaşlarının oluşumunu adım adım canlandırarak ulaşmışlar. Bu amaçta ise farklı kütlelere sahip yıldızlar ve süpernovalar incelendi deniyor Astronomy & Astrophysics dergisinde. Hidrojen, helyum ve lityum izleri gibi hafif elementler ilk patlamadan birkaç dakika sonra oluştu. Oysa ağır elementler daha sonra yıldızların içlerinde ya da yıldız patlamaları sırasında oluştu ki her yıldız jenerasyonunun evrenin kimyasal elementlerle zenginleşmesinde katkısı oldu. Bir yıldızın yaşamı boyu hangi elementleri üretebileceği her şeyden önce kütlesine bağlı. Güneşimizden yaklaşık olarak on misli kütleyi bir araya getiren yıldızlar, yaşamlarının sonunda patlayarak süpernovaya dönüşüyor ve demirden daha ağır elementler de üretiyor. Yıldızın ilk ağırlığına bağlı olarak bu patlama sırasında altın veya gümüş de oluşabiliyor. Aynı kütleye sahip farklı yıldızlar patladığında bu sırada oluşan ve uzaya savrulan elementlerin oranı aynıdır. Bu sabit bağıntı öncellerinin atıklarından yeniden biçimlenen daha sonraki yıldız jenerasyonunda da kalıcı oluyor. Heidelberg Üniversitesi’nde Camilla Hansen ve ekibinin incelemeleri, ölçülen yıldızlardaki gümüş miktarının mesela altın gibi diğer ağır elementlerden farklı olduğunu gösteriyor. Bu, gümüşün bir süpernova patlaması sırasında çok özel bir füzyon sürecinde meydana geldiği ve bu sürecin altın madenini oluşturandan farklı olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle gümüş, altınla birlikte oluşmuş olamaz, bu elementler farklı kütlelere sahip yıldızlar tarafından üretilmiş olmalılar diyor Hansen. Araştırmacılar bundan sonra gümüşün oluşmasını sağlayan süpernova patlama süreçlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, gümüşün oluşumu sırasında yıldızların ne kadar ağır olduklarını bulmak istiyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Eylül 2012Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.