Alzheimer eğitimli kişilerde daha hızlı ilerleyebiliyor

Alzheimer eğitimli kişilerde daha hızlı ilerleyebiliyor Eğitimli kişilerde Alzheimer hastalığının geciktirilmesi mümkün olsa bile, hastalık daha hızlı ilerleyebiliyor. 

Yeni yapılan bir çalışmada eğitimli kişilerde mental gerilemenin çok daha hızlı olduğu kaydedildi.

New York Colombia Üniversitesinden bir ekip 5 yıldır Alzheimer hastası olan, 65 yaş ve üzeri 312 kişiyi takip ettiler. Hastalar nörolojik yetilerinin değerlendirildiği testlere tabi tutuldu.

Tüm hastalarda mental gerileme yaşandığı halde, her ilave eğitim yılının yılda ortalama % 0.3 oranında fazladan bir bozulmaya yol açtığı belirlendi. 

Depresyon ve vasküler hastalık gibi beyin performansını etkileyen başka faktörlere bakılmaksızın, bellek ve düşünce süreçlerinin en hızlı bozulmaya maruz kaldığı saptandı.

Araştırmacılar eğitim seviyesi daha yüksek hastaların daha düşük olanlara kıyasla daha hızlı bir mental gerileme yaşadığını belirttiler. Bu ilişki özellikle hafızadaki özel alanlarda kaydedildi.

Neurology Neurosurgery and Psychiatry dergisinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, bu durum “bilişsel rezerv” teorisiyle açıklanabiliyor.

Teoriye göre yüksek eğitimli kişilerin beyinlerinde daha fazla sayıda sinir bağlantısı söz konusu ve üstelik bu bağlantılar daha az eğitimli kişilere göre daha etkili.

Alzheimer oluştuğunda eğitimli kişilerin beyinleri hastalıkla daha etkin bir şekilde baş edebiliyor. Ancak belli bir süre sonra hasar düzeyindeki artıştan dolayı hastalığın etkileri daha şiddetli hissediliyor.

ÇEVİRİ: Ayda Çayır

KAYNAK: //news.netdoctor.co.uk


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.