ALZHEIMER ERKEN TEŞHİS EDİLECEK

ALZHEIMER ERKEN TEŞHİS EDİLECEKBu çalışma Alzheimer hastalığında erken teşhisi mümkün kılacak.

Bayer Schering Pharma ve Nagasaki Üniversitesi (Japonya), moleküler görüntüleme için yeni maddelerin kullanılması hakkında bir lisans sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeyle, Pozitron Emisyon Tomografisinde (PET) izleyici moleküller olarak kullanılan bu bileşimler, Alzheimer hastalığında erken teşhisi mümkün kılacak.

Nagasaki Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Fakültesi Çevre ve Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı Hijyenik Kimya ve Toksikoloji Bölümü'nden Profesör Morio Nakayama Ph.D., Alzheimer hastalığında çok büyük gelişmeler sağlayacaklarını belirterek, şöyle dedi:

"Bu işbirliği, üniversitemizin bilimsel çalışmalarından aldığı meyvelerin yüksek kalitede olduğuna işaret etmektedir ve ben, bu işbirliğinin, üniversitemizin kuruluşundan sonra hayata geçirilmiş bulunan Endüstri, Üniversite ve Hükümet İşbirliği Organizasyonunun bir sonucu ve ürünü olduğuna inanıyorum. Üniversitemizin geliştirilen moleküler görüntüleme ajanlarıyla ilgili çabalarının Alzheimer hastalığının teşhisine katkıda bulunacağını ümit ediyorum. Gelişmiş teknolojik altyapısı bulunan Nagasaki Üniversitesi'yle işbirliği yapmaktan biz de kıvanç duyuyoruz.  Bu sözleşme, bizim hastalıkların daha moleküler seviyedeyken kesin, doğru ve erken teşhis edilmesi amacına yönelik yeni maddeler geliştirme konusunda verdiğimiz ve uzun süredir sürdürdüğümüz taahhüdümüzü de desteklemekte ve bizim Alzheimer hastalığı için moleküler görüntüleme alanında mevcut proje portföyümüzü artırmaktadır."

ALZHEIMER HAKKINDA

Alzheimer hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Hafıza kaybı, günlük işleri yapmada zorlanma ve davranış değişiklikleri gibi yakınmalarla ortaya çıkar. Bazı insanlar, bu tür bulguları normal yaşlanmanın bir sonucu olarak kabul ederler; bazıları da hastalık bulgusu diye düşünüp tıbbi yardım ararlar. Bu tür bulguların depresyon gibi diğer hastalıklara bağlı olup olmadığını değerlendirebilmek için doktor görüşü önemlidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.