ALZHEİMER GELİYORUM DER Mİ?

NP Grup

Alzheimer hastalığının ne olduğu, hangi evrelerle geliştiği, verdiği işaretlerin neler olduğunu ve tedavisinde erken evrenin önemini tanınmış nöroloji uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Alzheimer hastalığının aşamaları için ne gibi çeşitli ölçekler kullanılmaktadır? Erken dönem, orta evre ve ileri evrede neler yaşanmaktadır? . Erken evrede kişinin hasta olduğu anlaşılabilir mi? Gayet sağlıklı görünen bir kişi için yakınları hangi verilere göre çok unutkan olduğunu söylerler? "Yemeğin altının açık unutuyor olması, dışarı çıkıp eve gelirken yolun şaşırılması" ne anlama gelmektedir? Yine "Eşyalarını bir yere saklamış ama sakladığı yeri kişinin bulamıyor olması, emekli maaşını alıp nereye koyduğunu bulamaması" gibi yakınmalar hangi evreye işaret etmektedir gibi soruların cevaplarını Prof. Tanrıdağ bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Unutkanlık en çok hangi yaş ve hangi cinsiyetteki kişilerde görülür? Unutkanlığa neden olan en önemli unsurlar nelerdir? Basit unutkanlık neye denir ve hangi nedenlerden kaynaklanır? Unutkanlıkta en çok kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir? Hafızaya iyi geldiği ve unutkanlığı giderdiği düşünülen tabletler bu konuda gerçekten etkili midir? Unutkanlığı hangi örneklerin yaşanması halinde daha ciddiye almak ve zaman kaybetmeden uzmana başvurmak gerekir? Unutkanlığın nörolojik nedenlerle bağlı ve daha ciddiye alınması gereken durumu hangisidir? Ağır diyetin unutkanlığa etkisi var mıdır? Unutkanlıkta genetik bir durum mudur? Alzheimer tipi unutkanlıkla basit unutkanlık arasında ne fark vardır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ olacaklar.

Unutmamak için depresyona karşı alınması gereken önlemlerin, okumanın yararının, yeni şeyler öğrenmenin getirdiği yararları ve hastalara ailelerin nasıl davranması gerektiği gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Uludağ Üniversitesinin yaptığı anksiyete ve stres değerlerinin kız öğrencilerde, erkeklere göre daha yüksek olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.