ALZHEIMER GELİYORUM DİYOR

APA Headlines/HealthDay News

Alzheimer'dan önce bazı görsel beceriler zayıflıyor. Spasyal anlayıştaki gerileme tanıdan üç yıl önce gelişebiliyor.

Yakın zamanlı bir çalışmaya göre, nesneler arasındaki ilişkileri algılama becerisi (görsel-uzaysal yeti) Alzheimer teşhisinden yıllar önce gerileyebiliyor. 

Sağlıklı oldukları halde çalışmaya katılan 444 denek görsel-uzaysal yetiler de dahil, bir dizi bilişsel beceri testinden geçirildi. Ortalama 5.9 yıllık takip sonrası, 134 katılımcıda demans gelişti. Beyin otopsisinde bunların 44'ünde Alzheimer hastalığı olduğu teyit edildi.
 
Araştırmacılar katılımcılara demans tanısı konmadan önce çeşitli bölgelerdeki gerilemeleri saptamak için bilişsel değerlendirmelerden alınan verileri kullandılar. Araştırmacılar klinik demans tanısından üç yıl önce görsel-uzaysal yetilerde bir infleksiyon noktası saptadılar. Genel bilişteki gerilemeler bir sonraki sene oluşurken, sözel ve çalışan hafıza için infleksiyon (dönüm) noktaları tanıdan bir yıl öncesine kadar görülmedi.

Kansas Üniversitesinden David K. Johnson'a göre, bu çalışmanın çeşitli açılımları söz konusu. Klinik tanı öncesi, görsel-uzaysal ve hızlandırılmış psikomotor beceri testlerinde hastalığın en erken bulgularını saptamak mümkün. Ayrıca, klinik öncesi en yüksek gerileme hızı yürütücü işlev ve dikkate dayalı işlerde görülüyor. Bu bulgulara göre, bilişsel bozuklukların erken saptanmasında kelime listeleri veya paragraf hatırlama gibi, sadece epizodik hafızaya dayalı işler hastalığın en erken belirtilerine karşı duyarlı olmayabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.