ALZHEIMER HASTALARI İÇİN BAKICI YETİŞTİRİYORLAR

A.A

Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Nilüfer Akgün, alzheimer ve demans hastalıklarına yakalanan kişiler ile bu hastalıklara yakalanmasa bile yaşlı kişilerin bakımının herkes tarafından yapılamadığını, bu konuda eğitimli eleman ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla proje geliştirdiklerini anlatan Akgün, "Projenin amacı, fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hasta odası düzenleyebilen, yatak içi ve dışı egzersizler yaptırabilen, hastayı yataktan kaldırabilen, ilaç verebilen elemanlar yetiştirmektir" dedi.

Akgün, proje kapsamında, Olgunlaşma Enstitüsü Pratik Kız Sanat Okulu ve Kız Meslek Lisesinde kurs düzenlediklerini belirterek, bu eğitimlerin, özel bir hastane, Atatürk Sağlık Meslek Lisesi ve Trabzon Huzurevi iş birliğinde yürütüldüğünü söyledi.

ÖNCE PRATİK, SONRA UYGULAMA

Eğitimlerin, bir uzman öğretmen, 2 doktor, 1 hemşire, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 1 avukat tarafından verildiğini ifade eden Akgün, kursiyerlerin pratik bilgilendirmenin ardından uygulamalı eğitimden geçtiğini söyledi.

Akgün, 30 saati pratik olmak üzere toplam 130 saatte tamamlanacak program kapsamında şu anda 18 kursiyerin eğitim aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu programı başarı ile tamamlayan ve belgesini alan kişiler, ailesine katkıda bulunabileceği gibi, çevresindeki diğer ihtiyaç sahiplerinin bu türden işlerini yaparak kazanç temin edebilecek. Ayrıca kadınlarımızın istihdamlarına katkıda bulunulacak ve iş gücü piyasasında fazla yer alması sağlanmış olacak."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.