Alzheimer hastalarına iyi haber!

Geliştirilen Omega-3 yağ asitli besin maddesi farelerin hafızalarını güçlendirdi. Yeni diyet menüsü alzheimer ve parkinson hastalarına umut oldu.

alzheimer hastalarına iyi haberGeliştirilen Omega-3 yağ asitli besin maddesi farelerin hafızalarını güçlendirdi. Yeni diyet menüsü alzheimer ve parkinson hastalarına umut oldu.

ANKARA - Bilim adamları, beyin hücreleri kısmen zarar görmüş fareleri, Omega-3 yağ asitleri ile yüklü özel bir besin ile besleyerek hafızalarının güçlenmesini sağladı. Bilim adamlarının hazırladığı özel besin desteği, özellikle Alzheimer ve Parkinson hastaları ile hastalık riski taşıyanlar için umut oldu. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görevli bilim adamları, Omega-3 yağ asitleriyle hazırladıkları özel diyet menüsü ile besledikleri kobay farelerde hafızanın güçlendiğini ve öğrenmenin hızlandığını tespit etti. Araştırmaya göre, başta alzheimer ve parkinson olmak üzere çeşitli baş hastalıkları yüzünden beyin sinir hücreleri kısmen azalan ya da zarar gören kişilerin, söz konusu besinle beyin fonksiyonlarının yeniden canlandırılabileceği belirlendi. Bilim adamlarının hazırladığı besin desteğinde, bir çeşit Omega-3 yağ asidi olan DHA, Uridin ile Kolin bulunuyor. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemiyor ama balık, yumurta, keten tohumu ve otla beslenen hayvanlardan elde edilen etlerde bulunuyor. Herhangi bir dış yiyecek kaynağından elde edilemeyen Uridin ise özellikle bebek emziren kadınların vücutlarında diğer insanlara göre daha çok bulunuyor. Kolin ise et, yumurta, fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişlerde B vitamini formunda yer alıyor. KAYNAK: www.radikal.com.tr     

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi:30 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.