ALZHEIMER HASTALARINA KREŞ

DHA

Sosyal Hizmetler İzmir İl Müdürlüğü, annesi, babası ya da yakını Alzheimer olan hasta yakınlarının imdadına yetişti.

Buca Huzurevi Yaşlıbakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde Alzheimer hastaları için 'kreş' uygulaması başlatıldı. Kapasitelerinin, şimdilik 10 hastaya hizmet verebilecek durumda olduğunu belirten Kurum Müdürü Sevgi Bay, "Hastalar cüzi bir ücretle, istenirse haftasonu da sabahtan akşama kadar konuğumuz oluyor. Doktorlu, hemşireli ortamda profesyonellerce bakımları yapılıyor" dedi.

Buca Ev-Ka 1'de 96 kişilik kapasitesine karşın, 100 yaşlıya kucak açan Huzurevi'nde, çok önemli bir soruna da parmak basıldı. Huzurevi'nde unutkanlık, evden kaçma, konuşmada zorluk, öz bakım yapamama, kaybolma gibi pekçok sorunu beraberinde getiren ve bakımını üstlenen kişi için ‘çok zor hasta’ olan alzheimer hastalarının gündüz bakımına olanak sağlandı. Bu hastaların profesyonel kişilerce bakımının yapıldığı uygulama hakkında bilgi veren Müdür Sevgi Bay şunları söyledi:

"Şu anda kapasitemiz 5 kadın, 5 erkek hasta. Bir kadın, 4 erkek hastamız var. Henüz kapasitemizi doldurmadık. Ek binamızın tadilatından sonra 40 da yatılı kadın alzheimer hastası alacağız. Gündüz bakımı vereceğimiz alzheimer hastalarının ulaşımını aileleri sağlıyor. Her sabah saat 08.00'de hastalarımız geliyor, 18.30'dan sonra da evlerine gönderiyoruz. İki ana, iki ara öğün yemek veriyoruz. Aylık ücret 282 lira. İsterlerse cumartesi pazar günleri de gelebilirler. Hafta içinde her gün doktorumuz var. Hafta sonunda iki nöbetçi hemşiremiz bulunuyor. Burada alzheimer hastalarımızla el, zihin becerilerini geliştirici programlar uyguluyoruz. Ailesi isterse banyosunu, kişisel bakımını yapıyoruz. Uyumaları için yatakları var. Bakımevinde kadrolu 67 personelimiz bulunuyor. Ayrıca sözleşmeli personelle de çalışıyoruz. Yaşlılarımıza saygıyla, tatlı dil güler yüzle, profesyonel bakımla hizmet veriyoruz."

Müdür Sevgi Bay, bir yaşlının kuruma maliyetinin aylık bin 920 lira olduğunu, ancak tamamı sağlık sorunu ya da engelli olan yaşlılar için, bakım ücreti olarak aylık 376.5 lira aldıklarını söyledi. Alzheimer hastalarının ödemesi gereken miktarın da bu rakamın yüzde 70'i olduğunu kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.