Alzheimer hastalarının parmak izi toplanıyor

Polis, alzheimer hastalarının parmak izini alıyor. Kaybolan alzheimer hastaları kolayca ailelerine ulaştırılacak.

Polis, alzheimer hastalarının parmak izini alıyor. Kaybolan alzheimer hastaları kolayca ailelerine ulaştırılacak.

İzmir polisi, kaybolan  alzheimer hastalarının kayıtlı parmak izinden kolayca kimlik tespitlerinin  yapılarak yakınlarına ulaşılmasını sağlayan çalışma başlattı. Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda 2008 yılında yapılan değişiklikle  gönüllü olan vatandaşlardan parmak izi verisi toplama ve bunu arşivleme yetkisi  tanınan polis, ülke genelinde toplum destekli polislik büro amirliklerince  yürütülen çeşitli çalışmalarla parmak izi topluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelindeki uygulamasına paralel  olarak İzmir'de de yaşadıkları ileri derecede hafıza kaybı nedeniyle sıkça  kaybolma riski taşıyan alzheimer hastalarına yönelik “gönüllü parmak izi verisi  toplama” uygulaması başlatıldı.

ALZHEIMER HAKKINDA BİLGİ ALIN

Uygulama kapsamında alzheimer hastalığıyla ilgili derneklerle irtibata  geçen polis, “kaybolan alzheimer hastalarının kayıtlı parmak izinden kolayca  kimlik tespitlerinin yapılarak yakınlarına ulaşılmasını” hedefleyen projeyi  hasta yakınlarını anlatıyor.

İZMİR'DE 5 AYDA 740 HASTANIN PARMAK İZİ ALINDI

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi'nin Karataş lokalinde uygulamayı  yürüten Başpolis Mehmet Aktürk, projenin  tümüyle gönüllülük esasına dayandığını belirtti. Aktürk, uygulama kapsamında,  hasta yakınının izniyle projeye katılması istenilen hastaların parmak izinin  dijital kayıt olarak alındığını ve bunun arşivlendiğini kaydetti. Aktürk, uygulama ile kaybolan ve kim olduğunu, nerede oturduğunu  söyleyemeyecek kadar hafıza kaybı yaşayabilen alzheimer hastalarının  kimliklerinin tespit edilerek, yakınlarına en kısa sürede ulaşılmasının  amaçlandığını belirtti. Aktürk, İzmir'de 5 aydır sürdürdükleri bu uygulama ile  740 alzheimer hastasının parmak izinin, yakınlarının izniyle toplandığını  bildirdi. Uygulamanın genişletilerek sürdürülmesinin planlandığını da ifade eden  Aktürk, zihinsel engelliler için de benzer bir uygulama hazırlığı içerisinde  olduklarını kaydetti.

DERNEK VE HASTA YAKINLARINDAN DESTEK

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Aysel Gürsoy da  alzheimer hastalarının kaybolmasının ciddi bir risk ve sıklıkla karşılaşılan bir  durum olduğunu bildirdi. “Uygulamayı son derece yararlı görüyoruz, hatta yalnız alzheimer  hastalarının değil, ileri yaşta olan herkesin bu uygulamaya katılması gerektiğini  düşünüyorum. Özellikle ileri yaşta bulunan kişiler, karşılaştıkları sağlık  problemlerinden dolayı ani ve kısa süreli bilinç kaybı yaşayabiliyor,  kimliklerini, irtibat kuracakları kişileri ifade edemiyorlar. Bu durumda parmak  izlerinden kimlikleri belirlenerek durumları ailelerine bildirilebilir.  Çevremizde, bu durumda kaybolmuş ve hala bulunamamış bir çok yaşlı kişi var.” Alzheimer hastası eşinin parmak izinin alınmasına gönüllü olan  vatandaşlardan Ünzüle S. ise hastalığı nedeniyle eşinin daha önce bir kez  kaybolduğunu ve hem kendisinin hem de kaybolan eşinin çok korkulu bir deneyim  yaşadığını anlattı. Alzheimer hastalarının, sosyal yaşamdan koparılmamaları gerektiğine  işaret eden Ünzüle S, uygulamanın kaybolma ve bulamama, bulunamama korkusunu da  hafifleteceğini ifade etti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Nisan 2012Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.