Alzheimer iğnesi iddialarına cevap

Türk Nöroloji Derneği (TND) ve Türkiye Alzheimer Derneği, kamuoyuna “mucize tedavi” olarak lanse edilen ve Alzheimer hastalığını tedavi ettiği öne sürülen, romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan iğnenin bu şekilde tanıtılmasının sorumsuzluk olduğu, ilgili iddiaların incelenmesi için gerekli başvuruları yaptıkları bildirildi.

Türk Nöroloji Derneği (TND) ve Türkiye  Alzheimer Derneği, kamuoyuna “mucize tedavi” olarak lanse edilen ve Alzheimer  hastalığını tedavi ettiği öne sürülen, romatizmal hastalıkların tedavisinde  kullanılan iğnenin bu şekilde tanıtılmasının sorumsuzluk olduğu, ilgili  iddiaların incelenmesi için gerekli başvuruları yaptıkları bildirildi.

İki derneğin ortak yazılı açıklamasında, söz konusu iğnenin Alzheimer  hastalarında kullanılmasının kesinlikle önerilmediği vurgulanarak, ilaç üreticisi  firmanın da bu iğneyle ilgili Alzheimer alanında çalışması ve ruhsat başvurusu  bulunmadığı belirtildi.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Son günlerde bazı yayın organlarında mucize tedavi olarak duyurulan ve  Alzheimer hastalığını tedavi ettiği öne sürülen “etanercept” adlı maddeden  oluşan iğnenin, bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç  olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Alzheimer hastalığı üzerinde etkinliği ve güvenliği bilimsel  yöntemlerle araştırılmamış olan söz konusu iğne, ABD dahil dünyanın hiçbir  ülkesinde Alzheimer hastalığının tedavisi için ruhsatlandırılmış değildir. Bugüne  kadar etanercept maddesinin Alzheimer hastalığında etkili olduğunu gösteren,  ciddi bir tıp dergisinde yayınlanmış kapsamlı hiçbir araştırma sonucu yoktur. Söz  konusu haberlerin yayınlanmasından sonra etanercept maddesinin ilaç üreticisi ile  yapılan görüşmede firma, bu ilaç ile ilgili Alzheimer alanında herhangi bir  çalışmaları veya ruhsat başvuruları olmadığını bildirmiştir. Firma ayrıca, ilacın bu alanda kullanımını da kesinlikle  desteklemediklerini açıklamıştır. Alzheimer iğnesi adıyla duyurulan uygulamanın  hiçbir şekilde tıbbi geçerliliği yoktur ve bilimsel bir temele dayanmamaktadır.  Bu nedenle de kısa ve orta vadedeki olası yan etkilerinin ne olduğu  bilinmemektedir. Hasta ve hasta yakınlarını umut tacirliğiyle, yanlış yönlendiren  bu tür haberler, en hafif deyimiyle ciddiyetten uzaktır ve sorumsuzluk  örneğidir.” Tıp biliminde yeni bir olası tedavi şeklinin etkinliği ve  güvenilirliğinin hangi yöntemlerle gösterilmesi gerektiğinin gayet iyi bilindiği  belirtilen açıklamada, “Etanercept maddesinin Alzheimer hastalığındaki olası  yarar ve risklerinin bu yöntemlerle gösterilene kadar kullanılmasını kesinlikle  önermiyoruz. Mucizevi tedavi iddialarının incelenmesi için ilgili kurumlara  gerekli başvuruları yapmış bulunmaktayız” ifadesi kullanıldı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ekim 2012